Ana sayfa Hayvanlar Alemi Ağaç yediuyurunun rahatsız olmaması için eve girmiyor

Ağaç yediuyurunun rahatsız olmaması için eve girmiyor

242
1
ağacın dalındaki ağaç yediuyurunun resmi

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Yenidoğanlar köyünde yaşayan Recep Akman, fındık bahçesindeki dağ evinde ‘hasancık’ olarak da isimlendirilen koruma altındaki ağaç yediuyurunun yuva yaptığını farketti. Hayvanı rahatsız etmemek için dağ evini kullanmamaya çalıştıklarını söyleyen Recep Akman, “Geçtiğimiz sene ve bu sene dörder yavrusu oldu. Burada dağ evinde yaşıyor” dedi.

taze fınfık verilen ağaç yediuyuru yakın çekimi

Türkiye’de koruma altına alınan kemirgen türlerinden olan ve görenlerin sincap ya da fare zannettiği nadir denk gelinen ağaç yediuyuru, geçen yıl Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Yenidoğanlar köyünde yaşayan Recep Akman’a ait dağ evinin tavanına yuva yaptı. Recep Akman, önce fare sandığı hayvanı internet üzerinden araştırınca nadir görülen ağaç yediuyuru olduğunu öğrendi. Recep Akman, rahatsız etmemek için kulllanmamaya özen gösterdiği dağ evine sadece hayvanı kontrol etmek için gidiyor.

Ağaç yediuyuru nesli tükenme tehlikesinde olan bir kemirgen hayvandır

Hasancık olarak da bilinen ağaç yediuyuru geçen yıl ve bu yıl dörder tane yavru dünyaya getirdi. Yavrularının ayrılmasına rağmen kendisi evden gitmedi.

Ağaç yediuyuru yakın çekim

Recep Akman, “Fındık bahçesinde ahşap dağ evimiz var. Buraya fındık sezonu öncesi geliriz. Geçen yıl fareye benzettiğim bir kemirgen türüne rastladım. Uzaklaştırmak istedim ancak kuyruğunun farklı olduğunu gördüm. İnternette araştırma yaptım. Ender görülen ağaç yediuyuru olduğunu gördüm. 2 yılda 8 yavrusu oldu. Burada doğal ortamında yaşıyor. Ağaçlara çıkıyor. Evin içine giriyor. Bizleri izliyor. Yanımıza kadar geliyor. Fındık veriyoruz. Bizimle doğal bir ortamda yaşamını sürdürüyor” dedi.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here