Ana sayfa Hayvanlar Alemi Yırtıcı hayvandan kaçan geyik yaylacılara sığındı

Yırtıcı hayvandan kaçan geyik yaylacılara sığındı

672
0
yırtıcı hayvandan kaçıp yaylaya sığınan geyik koruma altına alındı

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele Orhangazi Yaylası’nda bir geyik, yırtıcı hayvanlardan kaçıp, yaylacılara sığındı. Geyik yaylacılar tarafından beslendi. Daha sonra belediye görevlilerine teslim edildi.

Bekbele Mahallesi’nin Orhangazi Yaylası’ndaki aileler, doğal yaşamla iç içe yaşıyorlar. Doğada zaman zaman zor durumda kalan hayvanlara yardım elini uzatıyorlar.

Yaylacılar, bölgede yırtıcı hayvanın saldırısından kaçan geyik için seferber oldu. Ürkmüş geyiği yakalayarak kol kanat gerdiler, karnını doyurdular. Vatandaşlar, bakıma muhtaç olan geyiği, ilgili birime gönderilmesi için haber verdikleri İskenderun Belediyesi görevlilerine teslim etti.

yardıma ve tedaviye ihtiyaç olan geyik için yetkililere haber verildi

Geyikler Hakkında

Geyikler yaşadıkları ortamlardaki engebeli arazilere uyum sağlamalarına yardımcı uzun bacaklara sahiptir. Bacakları uzun olduğu gibi aynı zamanda da güçlüdür. Gövdeleri ise kıvrak ve küçüktür. Ormanlık, çalılık ve kırlık alanlarda yaşadıkları halde geyiklerin yüzücülük becerileri oldukça gelişmiştir. 

Geviş getiren diğer çift toynaklılara göre boynuzları farklılık gösterir. Bazen 2m aralıklı olabildiği gibi 25kg ağırlığında olanda vardır. Boynuzları özellikle yaz mevsiminde güçlenir ve kemiksi bir yapıya sahiptir. Boynuzlar genellikle erkek geyiklerde oluşmaktadır. Yaşları boynuzlarının dallarıyla tespit edilir. Geyiklerin ömrü yaklaşık 30 yıl kadardır.

Geyikler beslenmelerinde seçicidir. Yapraklarla beslenirler. Otçul standartlarında, özelleşmemiş küçük mideleri vardır. Besin gereksinimleri oldukça yüksektir. Koyun ve ineklerin yaptığı gibi düşük kalite, lifli besinlerden çok miktarda sindirmeye çalışmak yerine kolayca sindirilebilen tomurcukları, genç yaprakları, taze çimenleri, yumuşak ince dalları, meyve ve mantarları tercih ederler.