Ana sayfa Haberler Yılda 50 bin hayvanın tedavi edildiği hastane boşaltıldı

Yılda 50 bin hayvanın tedavi edildiği hastane boşaltıldı

517
0
İÜ Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama hastanesi boşaltıldı

Silivri açıklarında geçtiğimiz hafta meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden etkilenen binalar boşaltılıyor. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi de maalesef hizmete kapatılan binalar arasında yer aldı.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Oktay Düzgün, kısa süre önce DHA muhabirleri ile söyleşide bulunmuştu. Türkiye’nin alanında en büyük sağlık kuruluşlarından biri olduğunun altı çizilmişti. Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin doğum, cerrahi ve dahiliye gibi ana branşları bulunmaktaydı. Avcılar’daki üniversite kampüsündeki hastane polikliniğinde 7-24 hizmet verilmekteydi. Günde yaklaşık olarak 150-200 hasta hayvana müdahale edildiğini, yoğunluğa rağmen daha fazlasını da kabul edebileceklerini açıklamışlardı. Aynı zamanda Veterinerlik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Oktay Düzgün, muayene ve tedaviler için tam donanıma sahip olduklarını belirtmişti.

Prof. Dr. Oktay Düzgün, büyük bölümü kedi ve köpek olan hastaların yanı sıra kanatlı hayvanların da eksik olmadığı hastanedeki ameliyathanelerde birbirinden zorlu ameliyatların da yapıldığını vurgularken, 1 Eylül’den itibaren randevulu sisteme geçmişlerdi.

Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren kolon ve kirişlerindeki demirlerde korozyon ve burulma tespit edilen, kullanılması riskli değerlendirilen hastaneyi kapatma kararının ‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü haftasına denk gelmesi acı bir tesadüf oldu.