Ana sayfa Haberler Yavru köpeği faraşa koyup dereye atan işçi konuştu: Pişmanım

Yavru köpeği faraşa koyup dereye atan işçi konuştu: Pişmanım

427
0
dereye atılan yavru köpek

Rize’nin Kalkandere ilçesinde belediye bünyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Sefer Kayacı’nın elindeki süpürge ve faraşla yavru bir köpeği dereye fırlattığıyla ilgili bir haber yapmıştık. Bu gün konuyla ilgili yeni gelişmeler oldu. Bir işyeri kamerasına yakalanan ve hakkında kanuni işlem başlatılan Sefer Kayacı(41), “Herkesten özür diliyorum, pişman oldum. Ben aslında hayvanları çok severim” dedi. 

Kalkandere Belediyesi’nde temizlik görevlisi olarak çalışan Sefer Kayacı, dün sokakları süpürdüğü sırada yolda gezinen iki yavru köpek gördü. Köpeklerin yanına giden işçi, elindeki süpürge ve faraş yardımıyla köpeği alarak demir bariyerlerin üzerinden dereye fırlattı. Yavru köpeklerden ikincisi kaçarak uzaklaşırken, köpeği dereye fırlatan işi önce köpeğin arkasından baktı, daha sonra bölgeden uzaklaştı. O anlar yakınlardaki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Yasal işlem başlatıldı

Kameranın olduğu iş yeri sahibinin sosyal medyada paylaştığı görüntüler büyük tepki çekti. Görüntüler üzerine, eylemi gerçekleştiren şahıs polis tarafından gözaltına alındı. İfadesi alınan işçi hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca kanuni işlem başlatıldı. Kayacı’nın psikolojik sorunları olduğu ve raporunun bulunduğu bilgisine erişildi. 

Köpek koruma altında

Kalkandere Kaymakamlığı’nın talimatı doğrultusunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürlüğü’nden ekipler olayın yaşandığı ilçeye gelerek dere yatağında yavru köpeği arama çalışması başlattı. Ekiplerin kıyıda bulduğu ve sol arka bacağında kırık tespit ettikleri yavru köpek, veterinere götürülerek tedaviye alındı. Sütle beslenen köpeğin tedavisi bittikten sonra sağlığıına kavuşacağı belirtildi. 

İşçi konuştu: Pişmanım

Yavru köpeği dereye fırlatan Kalkandere Belediyesi temizlik görevlisi Sefer Kaya, herkesin büyük tepkisini çeken o anları anlattı. Psikolojik sorunları olduğunu, tedavi gördüğünü ve Sara hastası olduğunu söyleyen Kayacı, “Ben sokağı süpürüyordum, bir anda başmda bir uyuşukluk oldu. Ne olduysa oldu bir anda köpeği öyle attım. Köpekleri aslında ben çok severim, onlara süt veririm. Yaptığım şeyi sonradan hatırladım ve ‘Ben ne yaptım’ diyerek kendime kızdım. Ben ilaç kullanıyorum. İlacımı kullanmadığımda işte böyle tuhaf oluyorum. Ne yaptığımı kendim bile anlayamadım. Ne yaptığımı kendim bile anlayamadım, öyle salladım aşağıya. Oayı anneme anlattım. Annem de bana kızdı. Ben de bir tuhaf oldum tabi. Köpeği sonradan gördüm, ölmemişti. Ölseydi cezam büyük olurmuş. Herkesten özür diliyorum, pişman oldum. Kafam yerinde değildi ve hapımı içmediğim için böyle bir şey yaptım. Ben hayvanları aslında çok severim.” dedi. 

Belediye başkanı: O kişi hayvanlara bir süre hizmet edecek

Olayın yaşandığı Kalkandere ilçesinin Belediye Başkanı Kenan Yıldırım da personellerinin bir hata yaptığını söyleyerek, “Tasvip edilir bir olay değildir. Bu nedenle ben Kalkandere halkından ve bu konuda hassasiyet gösteren insanlardan özür diliyorum. Bu personelimizi dinledikten sonra ve hakkında yürüttüğümüz araştırma sonucunda akli dengesinin yerinde olmadığını ve raporu olduğunu öğrendim. Bu raporundan dolayı askerlik dahi yapmadığını öğrenmiş olduk. Elbette raporlu olması böyle bir durumda onu haklı çıkarmaz. Savcılığın da konuyla alakalı bir kararı olacaktır ama biz belediye olarak disiplin kurulunda bu durumu değerlendireceğiz. Hayvan haklarına karşı bu saldırısından dolayı benim kafamdaki ceza hayvanlara bir süre hizmet etmesidir. Biz ilçe olarak hayvan haklarını önemsiyoruz. İlçenin bazı kısımlarına hayvanların beslenmesi için aparatlar koyduk. Yaşanan bu durumdan dolayı üzgünüz. Yavru köpeğimiz ölmedi, ölmemesi elbette onu haklı çıkarmaz. Gereğini yapacağız. Ölmemiş oluşu onu haklı çıkarmaz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here