Ana sayfa Kedi Kedi Beslenmesi Yavru kedi sağlıklı beslenme ipuçları

Yavru kedi sağlıklı beslenme ipuçları

708
0
Anne kedi yavrularıyla ilgileniyor
Fotoğraf: freestocks.org

Yavru kedinizin gelişme çağında sağlıklı beslenmesini sağlayacak 7 ipucu

Yavru Kediniz evinize katıldı ve sizinle yaşamaya başladı. Onu sık sık beslemeye ve tuvalet kumunu bol bol değiştirmeye başladınız. Peki sırada ne var diye mi düşünüyorsunuz. Düzenli veteriner ziyaretleri, aşılar, oyuncaklar ve eğitim. Önünüzde, kedinizle beraber keşfedeceğiniz koskocaman bir dünya var. Bu yolculuğunuzda bilmeniz gereken ama daha önce duymadığınız ya da yeteri sıklıkta duymadığınız önemli 7 ipucu şöyle;

1- Küçük mama kabı kullanın

Yavru yada yetişkin kedinizin obezite tehlikesiyle karşı karşıya kalmasını istemiyorsanız özellikle de onlar henüz yavruyken onları küçük tabaklarda yemek yemeye alıştırmaktır. İnsanoğlu hem kendi hem de kedilerinin tabaklarını ağzına kadar doldurmayı sever. Eğer daha küçük bir mama kasesi kullanırsanız mama doldurmak için daha küçük bir alanınız olur. Bu hem kedinizin ne kadar mama yediğini takip etmenize yardımcı olur hem de kediniz doyduğu halde mama yemeye devam edemez çünkü zaten önündeki mama porsiyonu onun doyması için yeterlidir.

2- Yeni lezzetler deneyin

Kedinizin zevkleri ve tercihleri ilk birkaç ay içinde büyük ölçüde belirlenir. Birçok kedi özellikle de gelişimleri süresince yeterince değişik lezzetin tadını bilmezler. Kedinizi taze ve yağlı balıklarla tanıştırın (özellikle somon balığı veya hamsi ve sardalya) kümes hayvanları, hindi ve dana etini denemesine müsade edin. Eğer kediniz önünüzdeki yemekle ilgileniyorsa ve içeriğinde onun sağlığı için zararlı besin yer almıyorsa bir kaşık kadar mama tabağına ekleyip onun da tatmasına müsade edin. Eğer kedinizin alışık olduğu bir mama var ise veterinerinize bu mamayı hangi diğer mamalarla değiştirebileceğinizi danışın. Çeşitlilik hayata tat katar ve kedinizin de bu sağlıklı lezzetleri deneyimlemesini sağlayın.

3- Sağlıklı ödül maması tercih edin

Siyam Kedisi Ödül Maması

Birçok insan için yemek yemek büyük bir keyiftir. Ama eğer çok “keyifli” bir hayat sürdürürsek tartıda birkaç kilo fazla çıkmaya başlayabiliriz. Kediniz için birkaç fazla kilo onların ölümcül hastalıklarla yüzleşmesine sebep olabilir. Diyabet, hipertansiyon ve bazı kanser çeşitleri bu sağlık problemlerinden yalnızca birkaç tanesidir. Bazı hazır mama şirketleri evcil hayvanları mutlu etmek ve lezzetli mamalar üretebilmek için yüksek kalorili gıdalar üretebilir. Kedinizin sağlığı için bu oyuna kanmamalısınız. Kendiniz evde hazırladığınız kedinizin tercihine uygun tavuk yada somon etini kullanmanız kediniz için en sağlıklı ve en besleyici seçenek olacaktır.

4- Yerde ve masada besleme yapmalısınız

Kediler avcı ruhludur. Kediler avlarını takip ederler, saldırırlar, pusu kurarlar ve yakalarlar. Kedinizin doğasında bu şekilde bir beslenme olduğunu unutmayın. Onların bu içgüdülerin mamalarını sadece bir kaç metre uzağa yerleştirerek bile tatmin edebilirsiniz. Özellikle eğer birden fazla kediniz varsa ve ayrı ayrı besleme yapıyorsanız bu yöntem sizin için oldukça uygundur. Kedinizi bir öğün yerde beslediyseniz diğer öğünde mutfak tezgahında ya da bir masada beslemeniz onun çok hoşuna gidecektir. Ayrıca yiyecekleri için tırmanmak ve zıplamak, vücutlarındaki kasları kullanarak onlara aynı zamanda egzersiz yaptırarak kendinizin fit olmasına da yardımcı olacaktır.

5- Kedinizin mamasıyla saklambaç oynamasını sağlayın

Dışarı çıkacağınız zaman birçok küçük kaseye küçük porsiyonlarda mama koyup evin farklı noktalarına saklayın. Siz yanında değilken onun bu oyunu oynaması ona hem gün boyunca yapacağı bir iş verir hem günlerini zenginleştirmeye yardımcı olur. Kedinizi pencereden ve kanepeden kalkmaya teşvik eder.

6- Kısırlaştırdıktan sonra günlük tüketilen kalori azaltılmalı

Kedinizin kısırlaştırma ameliyatı olduktan sonra metabolizmasının değişeceğini bilmelisiniz. Genel olarak kısırlaştırılmış bir kedinin günlük kalori ihtiyacında %20-30 arasında azalma yaşanır. Kedinize günlük vereceğiniz mama oranını veterinerinize danışın.

7- Kedinizin ağırlığını takip edin

Yavru kedinizin ne kadar hızlı büyüdüğü önemlidir. Çok hızlı yada çok uzun süre kilo almak kediniz için hayat boyu sürecek sağlık sorununa sebep olabilir.

Yeteri kadar kilo alamamak ve günlük tüketilmesi gereken miktarlarda besinin tüketilmemesi de aynı şekilde çok tehlikelidir. Kedinizi düzenli olarak tartın, her ziyaretinizde veterinerinize kedinizi tartmasını rica edin. Veterinerinize kedinizin kilo almasının doğru oranda izleyip izlemediğini danışın. Bu konuda size en doğru bilgiyi verebilecek olan kişi veteriner hekiminizdir.

Sonuç

Yavru kedi besleyenler için yüzlerce ipucu ve tavsiye vardır. Kediniz için yemek kabından dışarısını da düşünün, kendinizi eğitin ve veterinerinizle aranızı soğutmayın. Düzenli veteriner ziyareti kedinizin hayatını kurtarabilir. Her yavru kedi benzersizdir ve kendine özgü hareketlilikleri ve beslenme tercihleri olabilir. Ona karşı göstereceğiniz çok küçücük bir özenle onunla yaşam boyu sağlıklı besinlere alışkanlık sağlayabilirsiniz.

Eğer bir sorunuz veya endişeniz varsa en kısa zamanda veterinerinizi ziyaret etmeli veya aramalısınız. Evcil hayvanınızın sağlığını ve iyiliği için güvenebileceğiniz ilk ve tek kişi veterineriniz olmalıdır.