Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Yavru kedi bakım rehberi

Yavru kedi bakım rehberi

4005
0
Yavru Kedi
Fotoğraf: Alex Ranaldi

Eğer ilk defa kedi sahiplendiyseniz ve bu kedi henüz yavruysa ilk olarak yapmanız gereken şey televizyonun fişini çekmek. Çünkü artık zaman geçirmek ve eğlenmek için televizyona ihtiyaç duymayacaksınız. Eğer bir değilde iki yavru kedi birden sahiplendiyseniz kitaplarınızı da kaldırabilirsiniz çünkü sizi gerçekten kolay kolay unutamayacağınız keyifli bir süreç bekliyor.

Evinizi yavru bir daha fazla kediyle paylaşmak başınıza gelen en eğlenceli deneyim olacaktır. Ama her güzel şey gibi bu keyifli günlerinde bir sonu var evinizin yeni sakini çok hızlı bir şekilde büyüyeceği için onun sağlıklı bir yetişkin haline gelebilmesi ve uzun yıllar boyunca sizinle hayatı paylaşabilmesi için yapabileceğiniz her şeyi yapmanız önemlidir.

Yaygın yavru kedi hastalıklarına ve parazitlerine karşı önlem almalısınız

İlk yapmanız gereken şey kedinizin veteriner hekime kontrol ettirmek olmalıdır. Eğer kedinizin bir hastalığa eğilimi yada bir belirtisi var ise veterineriniz bunu farkedecektir. Birçok yavru kedi parazit ve pire taşıyor olabilir ya da daha da kötüsü bulaşıcı bir hastalığı olabilir. Veterineriniz bunu değerlendirmek için en iyi seçimdir.

Eğer kediniz ilk veteriner kontrolünde geçer not aldıysa bile yine de dışarda kapabileceği bir çok hastalığa karşı aşılanması çok önemlidir. Veteriner hekiminiz size en uygun aşıyı önerecek ve sizin için bir program hazırlayacaktır.

Yavru kedinizi nasıl besleyeceğinizi öğrenin

Kedinizi beslemek hiç zor bir işi gibi gözükmese de aslında dikkat etmeniz kontrol etmeniz gereken şeyler vardır. Yavruların büyüme çağında edinmesi gereken günlük besin oranlarını ve ihtiyaçları olan enerjiyi karşılayan bir çok besin vardır. Kedinize mama seçmeden önce veterinerinize danışın. Uzmanların bir kısmı yavru kedileri gün için küçük porsiyonlarda sık sık beslenmesinin daha sağlıklı olduğunu belirtir. Kedinizin mamasını onun erişimi olduğu bir yerde bırakmayı da seçebilirsiniz fakat bazı serbestçe mamasını yiyebilen yavru kedilerde kilo problemi gözlemlenebilir.

Kedinizi korunaklı tutmalısınız

Uyuyan yavru kedi
Fotoğraf: pinguino k

Kediniz için vermeniz gereken ilk kararlardan biri de kedinizin nerede yaşayacağıdır. Ev içinde dışarı çıkmadan yaşayan kediler kuşkusuz daha güvende ve sağlıklı olacaklardır. Eğer kedinizin dışarıya giriş çıkış yapabileceği bir kapı var ise kedinizin doğal ortamı dışarıda olduğunu düşünen ve bu şekilde kedilerine bakan birçok aile de görüp duyabilirsiniz. Bu bir zamanlar doğru ise de kedilerin evrimsel atalarının kentsel yaşama maruz kalmadığını hesaba katmanız gerekir. Dış mekan kedileri otomobillerin, saldırgan köpeklerin ve hatta diğer kedilerin ve bunlar gibi bir çok sayısız tehlikeye maruz kalmaktadır.

Ev içinde beslenen kedilerin tuvaletlerini ihtiyaçlarını giderebilmeleri için onlara temiz ve geniş bir kedi tuvaleti kabı edinmelisiniz. Kedinizi kedi kumuna ne kadar erken alıştırırsanız o kadar rahat edersiniz. Kediler içgüdüleri gereği tuvaletlerini yaptıktan sonra kum ile üstlerini örtecektir fakat kutusunu temizlemek ve kokmasını engellemek için kum değişikliğini yapmak sizin görevinizdir.

Kedinizle iletişime geçin

Kedinizle iletişime geçmeniz onun sosyalleşmesi ve karakteri oluşurken yetişkinliğinde nasıl bir kediye dönüşeceği açısından çok önemli bir etkendir. Kedinizin saldırı altında olacağını hissedeceği sert el oyunlarında kaçınınız. Kediler doğaları gereği sakin ve naziktirler. Onların bu şekilde kalmaları için onlara destek olun. Kedinizin içinde olan vahşi kedi ruhuna saygı duymayı öğrenin. Kediniz, bazen yalnız kalmak isteyerek bir yerlere saklanabilir, eğer bu tarz bir eğilim gösterdiklerini farkederseniz yapmanız gereken şey ona karton bir kutu vermek kadar kolay olacaktır

Kediler tırmanmayı severler kedinize tırmanıp zıplayabileceği oturup asağıda olan biteni izleyeceği ortamlar yaratın. Eğer imkanınız var ise kedi evi edinebilirsiniz, bu hediyeye bayılacaklardır

Kedi evi
Fotoğraf: Jennifer C.

Kediniz kendilerini korumak için kullanabildikleri, tırmanırken tutunmalarına yardımcı olan ve toprakları işaretlemekte kullandıkları sivri uzun pençelere sahip olabilirler. Eğer kedinize tırmalama oyuncağı edinirseniz ve biraz da kedinizin ihtiyacı olduğunda onu bu tırmalama standının yanına götürüp kullanması için teşvik ederseniz zaman ile alışacaktır. Eğer kedinizle bu ufak alıştırmayı yapmazsanız bedelini zarar görmüş mobilyalar ile ödeyebilirsiniz.

Kedinizi kısırlaştırın

Yavru kediniz sizinle karşılaştığı için çok şanslı bir kedi fakat ne yazık ki dışarıda onun kadar şanslı olamayan diğer birçok yavru ve yetişkin kedi var ve birçoğu hayatları boyunca sıcak bir evin nasıl bir şey olduğunu bilmeden yaşayacaklar. Bu noktada kısırlık ameliyatı çok değerlidir. Bütün kediler davranışsal, popülasyon ve sağlık gibi nedenlerde ötürü mutlaka kısırlaştırılmalıdırlar

İlk Önce Veterinerinize danışın

Yavru kedinizle ilgili bir sorunuz bir sorununuz olduğunda iletişim kurmanız gereken ilk kişi veterineriniz olmalıdır. Tıbbi ve davranışsal problem kalıcı bir hal almadan en kısa sürede ele alınacaktır ve size de kedinizle beraber uzun sağlıklı eğlenceli bir hayat yaşamak kalacaktır.

Hadi şimdi yavru kedinizin muzipliklerinin tadını çıkarın

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa veterinerinizi her zaman ziyaret etmeli yada aramalısınız. Veterineriniz evcil hayvanınızın sağlığını ve iyiliğini sağlayabilecek en önemli kaynağınız olacaktır.

yavru kedi
Fotoğraf: JWCopas