Ana sayfa Kedi Kedi Bakımı Yaşlı kedi bakım ipuçları

Yaşlı kedi bakım ipuçları

621
0
yaşlı kedi
Fotoğraf: Caroline Ziemkiewicz

Veteriner tıbbındaki gelişmeler sayesinde, evcil kediler hiç olmadıkları kadar uzun yaşayabilmeye başlamıştır. Günümüzde bir evcil kedinin 20’li yaşlarını görmesi hiç nadir değildir. Tıpkı yavru kediler gibi yetişkin kediler de onlara özel beslenme planına ve onlar için tasarlanmış bir bakım sürecine ihtiyaç duyarlar.

İhtiyar kediniz hem yaşamınızın önemli bir parçası hemde evinizin bir bireyi haline gelir. Onlar için uygun bir menü, düzenli veteriner ziyareti ve uzun oyun vakitleri sağlayarak onlarla uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için çok önemlidir.

Kediniz yaşlandığında onda neler değişim gösterir

cam önünde duran yaşlı kedi

Amerikan Hayvan Hastaneleri Derneği’nden bulduğumuz bir kaynağa göre kediler yaşlarına göre şu şekilde tanımlanır.

0 – 6 ay arası: Kedi Yavrusu
7 ay – 2 yıl arası: Genç
3 – 6 yaş arası: Olgunluk çağı
7 – 10 yaş arası: Ergin
11 – 14 yaş arası: Yaşlı
15 yaş ve üstü: İhtiyar

Kediler yaşlandıkça enerji seviyelerinde de azalma gözlemlemek normaldir. Yaşlanan kedilerde görülen değişimler aslında insan yaşlanmasıyla görülen sinyallerle büyük benzerlik gösterir. Bunlar;

  • Beyazlayan tüyler
  • Işitme kaybı
  • Gözlerin görünüşünde değişim
  • Sakinleşme, yavaşlama ve oyun oynamaya daha az yatkınlık
  • Gün içinde daha fazla uyumak
  • Eskiden olduğundan daha fazla sıcak yerlerde (soba önü,güneş alan pencere gibi) vakit geçirmek

Yaşlı bir kediyle ilgilenenler için ipuçları

Mama ve Su

Yaşlı kedilerin günlük besin ihtiyaçlarına özen gösterilmesi çok önemlidir. Tıpkı yavru kedilerin gelişim dönemlerinde vitamin almaları, yeterince beslenmeleri ve bol bol taze su tüketmeleri sağlanması önemliyse yaşlı kedilerin de menülerine aynı özen gösterilmelidir. Sadece bu sefer yavru kediler için özel formüle edilen besinlerle değil kendi yaşlarına uygun formüle edilmiş besin ve vitamin destekleri kullanılması gereklidir. Ayrıca tıpkı yetişkin bir kedinin yavru kediden daha az günlük kalori ihtiyacı olduğu gibi, yaşlı kedilerinde günlük kalori ihtiyacı yetişkin kedilerden daha az olur.

Taze su tüketimi kedinizin her yaş döneminde çok önemlidir. Ama yaşlı kedilerde böbrek yetmezliği gibi suyun az tüketiminde ortaya çıkan hastalıklara eğimli olmaları sebebiyle daha fazla hassasiyet gösterilmelidir. Yeterince su içmek yaşlı bir kedi için kritiktir. Yaşlı kediler için kuru mamadansa yaş mama tüketilmesinin bir diğer sebebide budur. Yaş mama kuru mamadan daha fazla sıvı içerir ve yaş mamalar yaşlı kediniz için tüketimi daha kolay olabilir.

Bir çok kedi maması üretici firma yaşlı kediler için ürettikleri mama türlerinde diğer mama türlerine oranla daha fazla B6 ve D vitamini eklemesi yaparlar. Onların ihtiyaçları için tasarlanmış mamalar ayrıca kalsiyum, omega yağ asitleri ve antioksidanlar ile zenginleştirilmiştir.

Ayrıca birçok yaşlı kedi kilo almaya ihtiyaç duyabilirler. Tahmin edilenin aksine yaşlı kedilerde zayıflık çok görülen bir durumdur. Eğer kedinizin kilo alması gerekli ise bu konuda nasıl bir yol izlemeniz kedinizin yeni beslenme diyetinin nasıl olması gerektiği ile bilgiyi veterineriniz ile konuşarak edinebilirsiniz.

Diş Sağlığı

Kediler için diş sağlığı çoğu kedi sahibinin aslında bildiği ama karşılaştıkları zorluklar ya da birçok diğer sebep ile gözardı edilen çok önemli bir konudur. Kedilerinin diş temizliğinin günlük yapılması gerekmektedir. Diş problemleri özellikle de ileri yaştaki kedilerde çok sık görülen bir rahatsızlık türüdür.

Diş sağlığı yaşlı kedilerin yemek yemesi içinde çok önemlidir çünkü çoğu yaşlı kedi yaşadıkları diş ağrıları yüzünden kuru mama yiyemezler ya da yerken acı çekerler.

Sıcaklık

Bütün kediler sıcak yerlerde, soba önlerinde, pencere önünde yatmayı severler. Bu durum kediniz yaşlandığında daha da farkedilir bir hal alır. Özellikle eklem ağrısı çeken yaşlı kedilerin güneş ışığı altında dinlenmeyi seçtiği gözlemlenmiştir. Kediniz yaşlandığında evinizin sıcak bölgelerine, onların kolaylıkla erişebileceği noktalara yeni kedi yatakları yerleştirebilirsiniz. Yaşlanan kediniz için evinizdeki rahat dinlenme bölge sayısını arttırabilir, onların uzanmayı sevdiklere yerlere yumuşak eşyalar yerleştirebilirsiniz.

Davranışlarda Değişimler

Kediniz yaşlanırken onların davranışlarında ve alışkanlıklarında değişim olup olmadığını dikkatle gözlemlemeniz önemlidir. Eğer alışılagelmemiş bir alışkanlık edinmeye başlarlarsa bundan veterinerinize bahsetmeyi unutmayın. Kediler hastalıklarını, acılarını ve problemlerini gizlemekte iyidirler. Bu konuda profesyonel olan veteriner hekiminiz bu yeni davranış şekli hakkında sizin göremediğiniz bir hikaye bulabilir.

Kedinizde topallama farkederseniz ya da onun hareketlerindeki farklılıklar eklem ağrısı anlamına gelebilir ve aşırı miyavlamanın sebebi belkide altta yatan ve tedavi edilmesi gereken sorunların işaretçisi olabilir.

Veteriner Ziyaretleri

Eğer düzenli veteriner ziyaretlerine alışkın değilseniz bile yaşlı kediler için en azından 6 ayda bir veteriner ziyareti hayat kurtarıcı olabilir.

Onlarla daha fazla ilgilenin

güneşlenen olgun kedi

Yaşlanan kediniz eskisi kadar çok oyun oynamaya eğilimli olmazlar fakat bu onların sizin ilgi ve sevginize ihtiyacı bitti demek değil. Hatta bir sıkıntıları yada ağrıları olduklarında size eskisinden daha çok ihtiyaç duyabilirler. Onlarla daha yumuşak oyunlar oynayarak günlük vakit ayırmaya devam etmelisiniz.

Kedinizle olan ilişkiniz, sayısız anı ve hatıralardan oluşan bir yolculuktur. Her anın mümkün olduğunca çok tadını çıkarmalısınız ve kedinizin yaşı ilerlediğinde bu süreci onlar için en sağlıklı hale getirmek sizin elinizde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here