Ana sayfa Haberler Yasaklı cins köpekler için ruhsat önerisi

Yasaklı cins köpekler için ruhsat önerisi

824
0
Yasaklı cins köpeklerin barınaklara kapatılması bir çözüm değildir

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na, pitbull cinsi köpeklere ‘silah’ benzetmesi yapılarak ruhsatlandırılmaya tabi tutulması önerisi getirildi. Taslak raporunu hazırlayan komisyondaki milletvekilleri, köpeklerin aslında saldırgan olmadığına ancak yetiştirilme tarzından kaynaklı saldırgan tavır sergilediklerine dikkati çekti.

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda yer alan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, pitbull cinsi köpekler başta olmak üzere yasaklı listesinde yer alan ‘japanese tosa’, ‘dogo argentino’ ve ‘fila brasileiro’ cinsi köpeklerin kamusal alanlara girişinin sınırlandırılması, tasmasız ve maskesiz gezdirilmemesi gerektiğini söyledi.

Pitbulların bağlı yaşam sürdüğü barınaklar yürek sızlatıyor

2004 Yılından beri yasaklı

Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, pitbulların 2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’yla, birkaç köpek ırkının yasaklı ırk grubuna girdiğini kaydetti. Pitbulların cana yakın hayvanlar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, “Bu hayvanların kas ve çene yapıları çok güçlü olduğu için bu güçten kaynaklı olarak tehlike arz edecekleri düşüncesiyle böyle bir kısıtlama getirildi. 2004 yılında bu yana bu hayvanların bakılması, beslenmesi ve yetiştirilmesi yasak. Ancak realite böyle değil. Bir denetim mercii olmadığı için bu hayvanlar kaçak yetiştiriliyor, dövüştürülüyor, agresif yetiştirildikleri için de tehlike arz ediyor” dedi.

Komisyonda, bu hayvanların silah konumunda olduğu ve hiçbir şekilde bunlara bakılmasının mümkün olamayacağı görüşünün dile getirildiğini vurgulayan Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, şöyle dedi:

“Kamuoyunda ‘tehlikeli ırk’ olarak bilinen ırkların tanımlamasını yapalım, hangileri olduğu belirlensin ve bunun tehlikesini kamuoyuna anlatalım. Tehlikeleri aslında kötü huylu olmaları değil, sadece güçlü olmaları. Bu hayvanlarla ilgili önlemlerimizi geliştirelim. Ayrı bir ruhsata tabi olsun ve sahiplerini eğitimden geçirelim ve denetim altında tutalım. Bu köpeklere belli dönemlerde agresyon testleri uygulayarak gerçekten toplum içinde yaşayıp, yaşamayacaklarını da tespit edelim.”

Pitbull cinsi köpeklerin yaşama hakkı yok mu?

Beslemek isteyenler için kriterler getirelim önerisi

Doç. Dr. Oytun Okan Şenel, eğer ortada bir suç oluşuyorsa cezanın öncelikle hayvanlara değil insanlara verilmesi gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Şenel, “Silahta da aynı şey vardır ve silah benzetmesi bundan kaynaklanmaktadır. Silah kendi kendine gidip ateş etmez. Silahı olmaması gereken bir hedefe nişan alıp, ateş ederseniz tehlikeyi o zaman yaratırsınız. ‘Tehlikeli ırk’ olarak tabir ettiğimiz hayvanlarda da aynı şey söz konusu. Bir insan onu kötü yetiştirip, yanlış amaçla kullanırsa o zaman silah haline gelir. Aynı silahta olduğu gibi öncelikle hayvanı değil ona bunu yapan insanı cezalandırmamız gerekiyor. Pitbull silah sayılmamalı ve ayrıştırılmamalıdır. Beslemek isteyenler için kriterlerimizi getirelim; kısırlaştırma zorunluluğu olsun, ruhsatlandırma zorunluluğu olsun ve mutlaka sıkı takip ve kontrolde olsun” diye konuştu.

Bazı uzmanlar ruhsat görüşünü destekliyor

Henüz taslak aşamasında olan ruhsat teklifiyle ilgili görüş belirten uzmanlar ise bu fikre olumlu yaklaşıyor. Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu, pitbull cinsi yasaklı köpeklerin aslında kötü olmadığını ancak yetiştirilme tarzı nedeniyle saldırgan olduklarına dikkati çekti. Barınaklarda bu türden hayvanlara özel yer ayrılmasından toplatılmasına kadar çok sayıda sorunla mücadele edildiğini kaydeden Başkan Murat Karabayoğlu, “Bir ırkı tamamen yasaklamak yerine onlara bakabilecek yeterlilikteki insanların kontrolüne vermek, bu şekilde bir belgelendirme ile sadece onlar tarafından belli şartlarda beslenmesine imkan vermek daha olumlu. Bu köpekler daha bilinçli kişiler tarafından yetiştirilmeli” dedi. Murat Karabayoğlu, köpeklerin silah sınıfına alınmasının doğru olmadığını da sözlerine ekledi.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Antalya Temsilcisi Şebnem Ebinç de pitbull ve diğer yasaklı ırk köpeklerin maddi amaç güdülerek bazı üretim noktalarında yetiştirildiğini söyledi. Ebinç, yetkililerin bu üretim noktalarını denetime alıp mevcut köpekleri de kısırlaştırmasının ve ruhsatla sahiplendirmesinin doğru olduğunu savundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağında 13 yıldır veterinerlik yapan Andaç Özer Gülen ise herkesin tehlikeli olarak bildiği bu türden köpeklerin doğru eğitimle gayet uysal köpekler olabildiklerini söyledi. Dövüş için yetiştirildiğinde çok saldırgan olduklarını belirten  Andaç Özer Gülen, “Kas yapısı olarak güçlü hayvanlar. Çene kasları güçlüdür. Bu hayvanların ruhsatlandırılarak beslenmesi, ömürlerini barınaklarda geçirmelerinin önünü alır. Dışarıda tasma, ağızlık ve maske olmadan gezdirilmemeli. Diğer köpeklerle ve insanlarla karşılaştıklarında zarar vermemeleri için buna dikkat edilmeli” diye konuştu.

kameraya doğru bakan yuvasına bağlı yaşamak zorunda bırakılan bir pitbull cinsi köpek

Kulübelerini ısırarak parçalıyorlar

Tehlikeli köpek ırkları arasında bulunan pitbull besleyenlere 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtilen ‘tehlike arz eden hayvanları üretmek ve sahiplenmek’ suçundan 7 bin 802 TL para cezası veriliyor. Ancak bu ceza, yasaklı ırklara ilgi duyan hayvanseverleri caydıramıyor. Ceza işleminin ardından el konulan köpekler ise hayvan barınaklarına teslim edilerek burada yıllarca bakılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağında el konulan ya da sokaklardan toplanan 57 pitbull bulunuyor. Bunlar, diğer hayvanlara ve kendi ırkından olan köpeklere de zarar verdiği için ayrı bir alanda tutuluyor. Yapısı gereği uzun süre bağlı kalmaları halinde strese giren ve iyice saldırganlaşan bu köpekler, bağlı bulundukları kulübelerinin tahtalarını ısırıp kopararak zarar veriyor. Hayvan barınağındaki çok sayıda köpeğin ise kulübelerine bu şekilde zarar verdiği, kulübelerin tahtalarının testereyle kesilmiş gibi parçalandığı dikkati çekti.

Pitbull cinsi köpekleri barınaklara terk etmek bir çözüm değil

enpati.net’in konu hakkında görüşü

Gerek dünyada gerek ülkemizde her daim kötü niyetli kişi veya kişiler başka canlıları ya da eşyaları amaçları dışında kullanmıştır ve kullanmaya devam etmektedir. Fakat biz yasakların hiçbir zaman çözüm olmadığını da ülkemizdeki birçok örnekten tecrübe etmiş bulunuyoruz. Bunun en trajikomik örneği sanırım Twitter’ın yasaklandığı dönemde eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün erişim engeli olan Twitter’dan tweet atması idi. Şiddet içeren dizilerin kötü örnek oldukları için yasaklanması isteniyor, yetiştirilme ve bakım koşulları sebebiyle agresifleşen köpeklerin uyutulması isteniyor. Kurulan bu denklemlerde suçu işleyen kişiye odaklanılması gerekirken her zaman kurban cezalandırılmak isteniyor. Peki kurbanı cezalandırmak yerine suçu işleyen kişinin kendisine başka kurbanlar bulmasının önüne geçsek daha iyi olmaz mı?

Pitbull’un aslında sanıldığı gibi vahşet dolu bir köpek olmadığını, eskiden Amerika’da Pitbullara bebek bakıcılığı yaptırıldığını ve bu gibi argümanları burada tekrar tekrar dile getirmeyeceğiz; onların yeri başka. Bizim savunduğumuz konu Pitbulların yaşama hakkı. Sahiplerinden alınan Pitbullar en iyi ihtimalle barınaklara hapsediliyor; sonrası ise malum. Sorunun kaynağına inmek yerine ısrarla kolay olan yolun tercih edilmesine gönlümüz razı değil. Bu yüzden yukarıdaki habere konu olan Doç. Dr. Oytun Okan Şenel’in ve Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu’nun konu ile ilgili görüşlerini çözüm ile ilgili olumlu bir ilk adım olarak görüyor ve takdir ediyoruz. 

Umarız masum canları cezalandırıp sorunları halının altına süpürmeye devam etmek yerine hem insanlar hem de hayvanlar için en olumlu çözüm yolunun bulunmasıyla ilgili atılan bu adımlar yetkili merciilerde karşılığını bulur.