Ana sayfa Haberler Yaralı bayağı yalıçapkınını yetkililere teslim etti

Yaralı bayağı yalıçapkınını yetkililere teslim etti

625
0
bayağı yalıçapkını kuşu koruma altına alındı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, antrenör Gökhan Cengiz, otomobilin camına bir kuş çarptı ve yaralandı. Yaralanan kuşun, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki bayağı yalıçapkını (alcedo atthis) olduğu anlaşıldı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Alaplı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nde görevli antrenör Gökhan Cengiz’in, sabah saatlerinde kullandığı otomobilinin ön camına hareket halindeyken kuş çarptı. Gökhan Cengiz, yaralı kuşu alarak, spor salonuna götürdü. Gökhan Cengiz, internet üzerinden yaptığı araştırmada kuşun, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını keşfetti. Kuşun cinsinin bayağı yalıçapkını olduğunu öğrenince Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne haber verdi. Alaplı’ya gelen yetkili ekip, yaralı kuşu korumaya aldı.

bayağı yalıçapkını'na yakın çekim

Gökhan Cengiz, aracının ön camına çarpan kuşu farkedince çok üzüldüğünü belirtti. “Yaralı kuşu orda bırakamazdım. Yaralı kuşu alarak spor salonuna getirdim. Bir süre sonra kuş kendine geldi. Kendine gelince ona biraz su verdim ve balıkla beslemeye çalıştım. İnternette araştırdığımda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bir kuş cinsi olduğunu öğrendim. Önce Alaplı Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini aradım oradan bir ekip geldi. Daha sonra milli parklara haber verdik. Onlarda UNESCO tarafından koruma altında olan bir kuş türü olduğunu doğrulayarak kuşu aldı” dedi.

Kuşun tedavisinin ardından doğaya bırakılacağı öğrenildi.