Ana sayfa Haberler Flamingolar kışı geçirmek için Altınova’ya geldi

Flamingolar kışı geçirmek için Altınova’ya geldi

543
0
Hersek Lagün'ündeki flamingo sayısı 500ü buldu

Yalova’da koruma altına alınan Hersek Lagünü’ne, kışı geçirmek için göçmen flamingolar geldi. Flamingoların sayısı şimdiden 500’ü aşarken, lagündeki kuş türünün sayısı 220’yi buldu. 

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagün’ü, 2014 yılında koruma altına alınan bir sulak alandır. Bu bölgeye her yıl olduğu gibi bu yıl da kışı geçirmek için göçmen flamingolar geldi. Yaz aylarını başka bölgelerde geçiren ve üredikten sonra Altınova’ya dönen flamingoların sayısında, bu yıl artış olduğu belirlendi. 

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, koruma altına alınan bu alandaki diğer kuş türleri ve flamingoların sayılarının artmasının sevinçle karşılandığını söyledi. Bu yıl flamingoların erken gelmeye başladığını belirten Başkan Metin Oral, şöyle konuştu:

“Sayıları 1-2 ay içerisinde daha da çoğalacak. Şu anda buradaki flamingo sayısı 500’ü buldu. Bu yıl sayıları artacak ve bölgemiz açısından bir rekor kıralacak diye düşünüyoruz. Hersek Lagün’ündeki kuş sayısı da her geçen yıl artış gösteriyor. Son gözlemlerimizde buranın 220 kuş türüne ev sahipliği yaptığını tespit ettik. Her geçen gün kuş türlerinin artması, bölgemizin ve Hersek Lagün’ünün iyi korunduğunun sonucudur. Kuşların büyük bölümü burada yavrulama yapmıyorlar. Ancak gelip, dinlenip, yiyip, içip gidiyorlar. En son 2 kuş türü daha tespit edildi. Bunlar ‘hasar sumrusu’ ve ‘küçük martı’ diye geçiyor. 2004 yılına kadar burası avcılık yapılan bir alandı. O yıldan sonra korumaya alındı. Bir süre sonra da burası doğal sit alanı ilan edildi. 2014 yılında burası korumaya alındığında 104 tür sayısı tespit edilmişti. Bugün 220’lere kadar çıktı. Flamingolar da bu türlerden birisi. Flamingoları da Haziran ayına kadar burada ağırlamayacağız. Bölgeye kurulan 2 gözlem kulesi ile de öğrencilerimize ve bu alanı ziyaret edenlere kuş türlerini izleme imkanı da sağlıyoruz. Buradaki kuş türleri hakkında bilgilendiriyoruz.”

Hersek lagün'ündeki flamingolar

Tür çeşitliliği açısından Marmara Bölgesi’nin en canlı alanı

Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül de Hersek Lagünü’nün yüz ölçümü olarak ufak olduğunu fakat barındırdığı kuş türü ve sayısı açısından Marmara Bölgesi’nin en hareketlisi olduğunu belirtti. Flamingoların sonbahar başında bölgeye gelip 7-8 ay lagünde kaldığını gözlemlediklerini açıkladı. “Haziran ayı gibi de tekrar buradan ayrılıyorlar. Yaptığımız son sayımda 543 flamingo olduğunu belirledik. Geçen sene lagünde konaklayan flamingo sayısı yaklaşık 1500’dü. Gediz Deltası ve Tuz Gölü civarlarında üreyip beslenmek ve kışı geçirmek adına bu bölgeye geliyorlar. Lagünde konaklayan ve üreyen toplamda 220 tür var. Ancak kış aylarında bazı türler diğer bölgelere göç ettiğinden, konakçı kuş türü 110’a kadar düşebiliyor. Burası 150 hektar civarında bir alan. Burası Türkiye’deki diğer sulak alanlara oranla çok küçük kalıyor. Ancak popülasyon ve tür çeşitliliği olarak Marmara Bölgesi’nin en hareketli noktası” diye konuştu.