Ana sayfa Haberler Yaban hayatında kuduzla mücadele çalışması

Yaban hayatında kuduzla mücadele çalışması

288
1
kuduz virüsü temsili 3D virüs modeli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yaban hayatta görülen kuduz hastalığı ile mücadele amaçlı tam üç yıl sürdürülecek aşılama programı başlatıldı. Her bir dönemde 4,5 milyon, toplamda 27 milyon aşılı yemi hastalığın yoğun olarak gözlendiği 225 bin kilometrekarelik ormanlık ve kırsal alana havadan bırakacağız” dedi.

Bakan Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, 19 Eylül’de başlattıkları ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini’ projesiyle yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görüldüğü. ormanlık ve kırsal alanlara 3 yıl süreyle, yılda iki kez olmak üzere havadan aşılama çalışması yürüteceklerini bildirdi. Kuduz hastalığının Türkiye ve çevre ülkelerde yaygın olarak görülebildiğini belirten Bekir Pakdemirli, son yıllarda yürütülen aşılama çalışmalarıyla önemli ilerlemeler kaydedildiğini bildirdi. Türkiye’de köpek kaynaklı kuduz hastalığının Trakya ve Orta Anadolu’nun bazı illeri hariç diğer bölgelerde görülebilmekte. Tilki kaynaklı kuduz hastalığının ise Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa ve Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’daki bazı illerde rastlanmakta.

Aşılama programı başlattık

Yaban hayatın şehir yaşamı ile daha içli dışlı olmaya başlaması sebebiyle sokak köpeklerinden tilkilere bulaşan kuduzun, tilkiler arasındaki varlığını sürekli kılmakta. Bekir Pakdemirli,”Yaban hayatında kuduz hastalığıyla etkin mücadele amacıyla 3 yıllık yeni bir aşılama programı başlattık. Proje kapsamında yılda iki kez, toplam altı dönem aşılama yapılacak. Her bir dönemde 4,5 milyon, toplamda 27 milyon aşılı yemi hastalığın yoğun olarak görüldüğü 225 bin kilometrekarelik ormanlık ve kırsal alana havadan bırakacağız.” dedi.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here