Ana sayfa Haberler Veteriner hekimler Tek Sağlık Konsepti’nin hayata geçirilmesini istiyor

Veteriner hekimler Tek Sağlık Konsepti’nin hayata geçirilmesini istiyor

406
0
Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, ‘Tek Sağlık Konsepti’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, konuyla ilgili açıklamasında, her fırsatta dile getirdikleri ‘Tek Sağlık Konsepti’nin insan, hayvan, çevre sağlığı ve sürdürebilir gıda konularında büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimlik etkinliklerine büyük önem verildiğini belirtti. Ali Eroğlu, “Bunun için yerel, ulusal ve uluslararası paydaşların organize çalışmalar yapması gerekiyor. Bu yaklaşımların uygulamaya etkin olarak girmesi için de veteriner hekim otoritesi oldukça büyük önem taşır. Türkiye’de ne yazık ki veteriner hekimlerin sağlıklı toplum üzerindeki etkileri ısrarla görmezden gelinmekte. Beklentimiz, resmen karmaşa içeren veteriner hekimlerin mevcut teşkilat yapısının bir an önce düzenlenmesidir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan ve çok verimli çalışan tek sağlık konseptinin toplum sağlığı açısından sağladığı yarar ortadadır” dedi. 1980’li yılların başlarına kadar, Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde veteriner hekim taşra teşkilatlarının olduğunu hatırlatan Ali Eroğlu, bu uygulamanın yeniden kurulması ve veteriner hekimlerin yetkilendirilmesi gerektiğini söyledi. Ali Eroğlu, “Bunu başarabilirsek başta zoonoz hastalıklara karşı etkin mücadele sağlanacaktır. Hayvanlardan insanlara geçen ve bazıları öldürücü olabilen zoonoz hastalıklar ile mücadele edilmesi için Tek Sağlık Konsepti uygulamasına ihtiyaç duymaktayız” diye konuştu.

Türkiye’de Veteriner Hekimlerin, mesleklerini serbest, Tarım ve Orman Bakanlığı, belediyeler, özel sektör kuruluşları bünyesinde icra ediyorlar. Veteriner hekimler çözüm bekleyen çok sayıda sorunları bulunmakta. Ali Eroğlu, bu sorunların acil çözüme ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Sorunların temelinde, kamu yapılanmasındaki hatalı uygulamalar olduğunu belirtti. Başkan Ali Eroğlu, “Veteriner Hekimlerin toplum sağlığı açısından taşıdığı önem artık görmezden gelinmemeli. Yaşanan yetki kargaşası yapılacak düzenlemeler ile derhal ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu. Kamuda çalışan veteriner hekimlerin özlük haklarının ihlal edildiğine de vurgu yapan Başkan Ali Eroğlu, bu konunda acil yasal düzenlemeler yapılarak, önce yetki ve sorumluluk kargaşasının ortadan kaldırılmasını istedi.