Ana sayfa Haberler Veteriner hekimler için uzmanlık müjdesi

Veteriner hekimler için uzmanlık müjdesi

443
0
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi alınan uzmanlık kararından memnun.

Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin yıllardır süren ısrarlı çabaları olumlu sonuçlandı. Veteriner hekimler de artık uzman olabilecek. Veterinerlik mesleğinde uzmanlık eğitimini öngören Veteriner Hekimliği Uzmanlık Kurulu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından onaylandı. 

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi’nin bu konuda devam eden çalışmaları sonunda olumlu sonuçlandı. 2 Mayıs 2018 tarih ve 30409 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Veteriner Hekimliği’nde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği kapsamında oluşturulan Veteriner Hekimliği Uzmanlık Kurulu’nun onaylanması, veteriner hekimlik için tarihi bir dönüm noktası oldu. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Kurulu onaylaması ile veteriner hekimlikte uzmanlık eğitim süreci başladı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlerin 30 yıldır sabırla uzmanlık kararının onaylanmasını beklediğini belirtti. Sürecin olumlu sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Artık, diğer akademik dallarda olduğu gibi veteriner hekimlikte de uzmanlık eğitimi verileceğini belirten Ali Eroğlu, kararın meslektaşları için hayırlı olması dileğinde bulundu. Veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi, hem mesleki, hem ülke hayvancılığı adına çok önemli bir adım olduğunu belirten Ali Eroğlu, sabır ve kararlılıkla yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini kaydetti.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi olarak konunun önemini her fırsatta dile getirdiklerini ve bu konuyu sürekli gündemde tuttuklarını anlatan Ali Eroğlu,“Uzman veteriner hekim yetiştirilmesi mesleki gelişim ve ülkemiz hayvancılığı açısından hassasiyet arz ediyordu. Kamu bürokrasisi ve siyaset kurumu yetkilileri ile konuyu değerlendirme fırsatlarımız oldu. Konunun uzmanları ve bilim insanları tarafından detaylı olarak hazırlanan gerekçeli raporları ilgili makamlara arz ederek, beklentilerimizi sürekli gündemde tuttuk” dedi