Ana sayfa Haberler Van’da sokak ve yaban hayvanları için yiyecek bırakıldı

Van’da sokak ve yaban hayvanları için yiyecek bırakıldı

1142
0
Van'da sokak ve yaban hayvanları için yiyecek bırakıldı

Van Büyükşehir Belediyesi yetkili ekipleri, zorlu geçen kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan yaban ve sokak hayvanları için doğaya yemek ve mama bırakıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, kış mevsiminin oldukça çetin geçtiği Van’da doğal ortamda yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak ve yaban hayvanları için harekete geçti. Yetkilendirilen belediye ekipleri, okul, iş yerleri ve bazı kamu kurumlarında toplanan yemek artıklarını yaban ve sokak hayvanları için doğaya bıraktı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesine ait Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden de hergün günlük 100 kilogram kadar kuru mama, kentin 18 farklı noktadaki besleme odaklarına ve Sıhke Gölü civarında hayvanseverler tarafından yapılan derme çatma hayvan sığınma kulübelerine bırakıyor.

Hayvansever İsa Baran, ” Kış mevsiminde sokak ve yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakan ekiplere teşekkür ediyoruz. Bu çalışmalar sayesinde sokak hayvanları aç kalmayacak. Bu hayvanlara çok güzel bakılıyor. Sadece beslenmelerini değil, bu hayvanların tüm ihtiyaçları düşünüyoruz. Ancak her şeyi de belediyelerden beklememek lazım. Biz hayvanseverlerin de bu noktada daha duyarlı davranması gerekir” dedi.

Belediye çalışanı Cüneyt Yakut ise, “Büyükşehir belediyesinin yaptığı bu proje ile israfın da önüne geçiliyor. Çünkü bu yemekleri günlük olarak hayvanlara vermediğimizde yemekler çöpe gidiyor. Bizler günlük olarak bu yemeklerin yanı sıra Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizden aldığımız kuru mamaları da odak dediğimiz noktalara bırakıyoruz. Bu sayede hem yaban hayvanları hem de sokak hayvanlarını düzenli olarak besliyoruz” diye konuştu.