Ana sayfa Haberler Sokak hayvanlarına yardım eli uzattılar

Sokak hayvanlarına yardım eli uzattılar

373
0
Yavru sokak köpeği dağıtılan mamalardan yiyor.

Hayvanseverler, Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu ilçe belediyesinin ortaklaşa organizasyonuyla düzenlendi. ‘Birlikte yaşıyoruz, birlikte yaşatalım’ etkinliğinde toplanan belediye çalışanlarıyla birlikte şehirdeki park ve bahçelere sokak köpekleri için su ve mama bıraktı. Hayvanseverler, etkinlikte karşılaştıkları sokak hayvanlarını elleriyle beslediler, su içirdiler. Ayrıca veteriner hekimler yaralı hayvanları tedavi etti.

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı olan Hayvan Sağlığı ve Koruma Şube Müdürlüğü ile İpekyolu Belediyesi tarafından sıcak havalar dolayısıyla yiyecek ve su bulmakta zorlanan sokak hayvanları için ‘Birlikte yaşıyoruz, birlikte yaşatalım’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik sayesinde toplanan hayvanseverler, belediye çalışanlarıyla birlikte aç ve susuz kalan sokak hayvanları için park ve bahçelere yem, mama ve su bıraktı. Belediye ekipleri, Yaşar Kemal Parkı ile Atatürk Kültür Parkı’nda gördükleri kedi ve köpeklere yakın ilgi gösterdi. Hayvanseverler, alana getirilen mamaları ve suları hayvanlara kendi elleriyle verdi.  Parklarda yaralı ve bitkin bulunan yardıma muhtaç hayvanlar ise veterinerler tarafından tedavi edilip, Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. 

Hayvanseverler Van'da parkları gezip besleme yapıyor.

Hayvan Sağlığı ve Koruma Şube Müdürü Mahmut Erçili, hayvanlara karşı duyarlı olunması için bu etkinliği düzenlediklerini ifade etti ve, “Burada bu etkinliği yapmamızın nedeni bir farkındalık yaratmak. Çünkü vatandaşlarımız bu konuda ne kadar bilinçli olursa biz de bu sorunun üstesinden o kadar çabuk geliriz. Belediyelerin bu konuda yapmış olduğu tüm çalışmalara rağmen ne yazık ki kedi ve köpekler aşırı sıcak havalarda açlık ve susuzluktan dolayı ölebiliyor. Bunun önüne geçmek, bir farkındalık oluşturmak adına bugün halkımızla park ve bahçelere mama, yem ve su bırakıyoruz. Bu çalışmalarımız yıl boyunca devam edecek. Ben yoğun katılımlarından dolayı tüm hayvan severlere çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Van'da hayvanseverler parkları gezerek sokak hayvanlarını besledi.

Hayvanseverler ise Büyükşehir ve İpekyolu belediyelerinin düzenlediği etkinliğin çok anlamlı ve faydalı olduğunu söylediler. Bu çalışmayı yürüten belediye yetkililerine teşekkür ettiklerini dile getirdi.