Ana sayfa Hayvanlar Alemi Van Kedilerinin sağır olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı

Van Kedilerinin sağır olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı

905
1
YYÜ kampüsündeki Kedi Evi'nde Van kedileri

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, 300 Van Kedisi üzerinde 6 yıl süren işitme testlerinin sonucunu açıkladı. Van kedileri aslında en iyi duyan kedi türlerinden biri.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü içerisindeki Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde koruma altında bulunan dünyaca ünlü Van kedilerinin sağır olup olmadığı merak konusuydu. YYÜ Veterimer Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Funda Almaç, doktora çalışması için Van kedilerinin sağırlığını araştırdı. Sağırlık testlerinin yapılabilmesi için kampüs içerisindeki kedi evine odyometri cihazı alındı ve tüm kediler tek tek testlerden geçirildi.

Yaklaşık 6 yıl süren ve 300 kedi üzerinde yapılan testler sonucunda, Van kedilerinin yüzde 86 oranında çok iyi işittiği ortaya çıktı. Test sonuçlarını paylaşan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr Hamdullah Şevli, Van kedileri hakkında yanlış bilinen Van kedilerinin sağırlığı ile ilgili bilgilerin gerçel olmadığını tam aksine çok iyi işittiklerini tespit ettiklerini açıkladı. Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Bugüne kadar Van kedisinin sağırlığıyla ilgili yanlış bilinenlerin, gerçek olmadığı tam aksine, özellikle başında benek bulunan Van kedisinin aslında çok iyi işittiği tespit edilmiş oldu. 2004 yılında Van kedisinin tescil edildiği özellikleri arasına bu veri de işlenecektir. Hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. 

Van kedilerinin sağır olmadığı kanıtlandı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, “Van kedilerinin sağırlığı ile ilgili sürdürdüğümüz bir doktora çalışması vardı. Bizler de bu çalışmaların sonucunu merakla bekliyorduk. Artık bu sonuçları aldık ve bunları yayınlayabileceğiz. Van kedisi bütün dünyada ve Türkiye’de sağır bir kedidir söylentileri çıkarıldı. Biz bu durumun böyle olmadığını biliyorduk aslında. Ancak elimizde bilimsel bir veri yoktu. En son teknoloji cihazlarının kullanıldığı bu çalışma ile Van kedilerinde yüzde 86 oranında çok iyi derecede işittiği ortaya çıktı. Dünyadaki bilinen 20 beyaz kedi türü arasında sağırlık oranında en düşük Van kedilerinde olduğu belirlendi. Bu yanlış algının bundan sonra düzeleceğine inanıyoruz. En ufak bir sesi bile duyabilen bir kedinin sağır olarak adlandırılması büyük bir talihsizlikti. Biz bunun böyle olmadığını yaptığımız çalışma ile ortaya koymuş olduk. Zaten bundan sonrada her sene bu çalışmamıza veriler eklemeye devam edeceğiz” dedi. 

Çim üzerinde uzanan Van kedisi

1 YORUM

  1. 1 yaşında van kedim var yavruyken başında benek vardı.5 aydan sonra benek kayboldu.Şuan birtek siyah kıl yok bembeyaz.Kulağının diğinde ses sistemi çalsa bile duymuyor.ancak görünce tepki veriyor.yani sağır.diğer kedilerin miyavlama sesini de duymuyor malesef

Comments are closed.