Ana sayfa Haberler Van kedileri için havuz sezonu kapanıyor

Van kedileri için havuz sezonu kapanıyor

644
0
Havuz suyundan içen sevimli Van Kedileri

Van’ın önemli yerel değerleri arasındaki, bir gözü mavi, bir gözü kehribar dünyaca ünlü Van kedileri için, koruma altında oldukları Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kampüsü’ndeki Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yaptırılan 3 yüzme havuzu havaların soğumasıyla birlikte sezonu kapatıyor.  

Bir gözü mavi, bir gözü kehribar, bembeyaz tüyleriyle Van kedileri için YYÜ Kampüsü’ndeki Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde geçen yıl 3 adet yüzme havuzu yapıldı. Dişi, erkek ve yavru kediler için sakince yüzebilmeleri amaçlı ayrı tasarlanan ve yapılan havuzlar, yazın başı Haziran ayında törenle hizmet vermeye başladı. Havuzların yerleştirilmesi sonrasında merkezin adı ‘Van Kedi Villası’ olarak değiştirildi. Diğer bir çok kedi cinsinin aksine yüzmeyi sevmeleri ile bilinen koruma altındaki Van kedilerine yeniden yüzmeyi sevdirmek için de çalışma başlatıldı. Yılın her mevsiminde Van’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği kediler, Van turizmine de katkı sağlamakta.

Van Kedileri toparlanmış

Yaz başında Van kedileri için kullanıma açılan kedi villası havuzları, havaların soğumasıyla birlikte de sezonu kapatmaya hazırlanıyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, “Van Kedisi yüzmeyi seven bir hayvan. Bizim de bunlar için hazırladığımız yüzme havuzlarımız var. Yüzme işlemi havaların sıcak olması ile ilgili. Yani kediler yüzdükten sonra üşümemesi gerekiyor. Dolayısıyla havalar da soğumaya başladı. Biz de 2019 havuz kullanma sezonunu bugünlerde kapatacağız. Bu şekilde yaz sezonumuzu kapatıyoruz” diye konuştu.

havuz başındaki van kedileri