Ana sayfa Haberler Kara, minibüsün zulasındaki 50 kilo eroini buldu

Kara, minibüsün zulasındaki 50 kilo eroini buldu

394
0
Narkotik köpeği Kara 50 kilo 360 gram eroin zulasını patlattı

Van’ın Edremit ilçesinde, şüphe üzerine durdurulan minibüste özel eğitimli narkotik köpeği ‘Kara’ ile arama yapıldı. Yapılan aramada, döşemelere gizlenmiş toplamda 50 kilo 360 gram eroin ele geçirildi. 1 kişi gözaltına alındı.

Van İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Edremit ilçesininin Kurubaş Mahalllesi’nde oluşturulan uygulama noktasında yol kontrolleri yaptı. Burada şüphe üzerine durdurulan minibüste arama gerçekleştirildi. Aramaya hassas burunlu köpek Kara eşlik etti. Kahraman köpek Kara ile yapılan detaylı aramada, aracın iç yan döşemelerine gizlenen 100 paket halinde toplam 50 kilo 360 gram eroin ele geçirildi. Bulunan uyuşturucu madde ile ilgili M.S. gözaltına alınırken, olay hakkında soruşturma başlatıldı.

Kara, Belçika Malinois cinsi ve 9 yaşında, narkotik eğitimli bir köpektir. Özel eğitimli hassas burunlu İstanbul’da yaklaşık 5 sene boyunca Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapmıştır. Katıldığı operasyonlar toplamında 1 tona yakın uyuşturucu maddenin ele geçirilmesini sağlamış kahraman bir köpektir. Narkotik köpeği Kara ağustos ayında İstanbul’dan Van’a doğu görevini yapması için getirilmişti. Uyuşturucu şebekelerinin en önemli geçiş noktalarından biri olduğu bilinen Van’da, yapılan Narkotik operasyonlarında özel eğitimli ve hassas burunlu köpeklerin aktif rol oynadığı bilinmektedir. 

Kara’nın Van’a transfer zamanında hazırladığımız haber için tıklayınız.