Ana sayfa Haberler Van’da kaçak inci kefali av baskını

Van’da kaçak inci kefali av baskını

284
0
ağda inci kefali
Fotoğraf: Vikipedia

Van Gölü’nde inci kefalinin neslinin tükenmesini engellemek için uygulanan av yasağı süresince avlananlar bölgede düzenli yapılan kaçak av denetimlerinden kaçamadılar.

Uçan Balık İnci Kefali, Van Gölü’nün tuzlu-sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türüdür. Adında kefal bulunmasına rağmen, sazangillerin bir üyesidir. Dünyada sadece bu kapalı havzada bulunmaktadır. Eşsiz Bir Yaşam Döngüsü Uçan Balık İnci Kefali, her yıl büyük sürüler halinde göç eder. Çünkü Van Gölü’nün tuzlu-sodalı suları üremesine imkân vermez. Akarsuların sıcaklıkları 13 dereceyi bulduğu zaman balık derelere girer ve yumurtasını bıraktıktan sonra tekrar göle döner. Bu eşsiz yaşam döngüsü her yıl Nisan’da başlayıp Temmuz’a kadar devam eder.  Nesli tükenmemesi için koruma altında olan inci kefali’nin göç mevsimi, aynı zamanda balıkların avlanma karşısındaki en çaresiz zamanlarıdır. Nehirlerin sığ sularına yığılan balık sürülerinin kolay avlanabilirliği, kaçak avcılara cazip gelmektedir.

van'da 11 ton inci kefali ele geçirildi

Yumurtlama dönemindeki inci kefali’nin avlanması bu sene 15 Nisan – 15 Temmuz aralığında yasaktır. Bu süreçte av yasağı sürerken, kaçak avlananlara karşı sıkı denetimler yapılmaktadır. Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Edremit Sahip Bot Timleri ile birlikte Yalındüz Mahallesi bölgesinde kaçak balık avlayanlara karşı çalışmalar yaptı.Çalışmalarda 500 kilosu canlı 3 ton inci kefali balığı ile 500 metre manyat tipi ağ ele geçirildi.

Aynı gün içerisinde jandarma ekipleri tarafından yapılan devriye görevi sırasında şüpheli görünümü yüzünden durdurulan TIR’da 8 ton inci kefali balığı ele geçirildi. Ele geçirilen 500 kilogram canlı balık Van Gölü’ne geri bırakılırken, 10,5 ton ölü balık da imha edilmek üzere ilçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Yakalanan TIR trafikten men edilirken, sürücüye 3 bin 639 TL idari para cezası uygulandı. Bölgede kaçak avlananlara yönelik denetimlerin ise sürdürüldüğü duyruldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here