Ana sayfa Haberler Vali Karaloğlu, carettanın yumurta bırakma anına tanık oldu

Vali Karaloğlu, carettanın yumurta bırakma anına tanık oldu

357
0
Vali Karaloğlu, carettanın yumurta bırakma anına tanık oldu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, soyu tükenme tehlikesi olan canlılardan caretta carettaların kumsalda yuva açıp, yumurtalarını bıraktığı ana tanıklık etti. İki carettanın yumurtalarını bıraktığı yuvalara ‘İkizler’ adı verildi.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Akdeniz sahillerinde her yıl mayıs ayında başlayan yumurta bırakma ve yuva süreçleri sürüyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, tüm Akdeniz sahilinin en büyük caretta caretta  yuva alanı konumunda bulunan yaklaşık 30 kilometrelik Belek sahilinde, 20 yıldan bu yana deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma ve yavruların denize ulaşması süreçlerini yakından takip ederek, kayıt altına alan ve koruma çalışmalarını organize eden Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD) saha çalışmalarına katıldı.

Yuvalara ‘İkizler’ adı verildi

Vali Münir Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu ile ikiz kızları Elif Meva ve Meral Su ile birlikte gece saatlerinde denizden kumsala çıkarak yuva açan, yumurtalarını bırakan ve ardından yuvasını kapatıp denize dönen iki carettanın hareketlerini yakından izledi. Carettaların yaşam alanlarının korunmasına yönelik bilinci artırmak amaçlı yapılan etkinlikte iki carettanın birbirine yakın oluşturduğu iki yuvaya, Vali Karaloğlu’nun ikiz kızlarına ithafen ‘İkizler’ adı verildi.

‘Caretta carettaların da valisiyim’ demişti

Daha önce caretta yavrularının yuvadan çıkışına şahitlik eden ve ‘Caretta carettaların da valisiyim’ diyerek soyu tehlikede olan  bu canlıların korunması adına sürekli çağrıda bulunan Vali Karaloğlu, “Geçtiğimiz yıllarda yavruların yuvadan çıkışını izlemiştik. Ama bir dişi caretta carettanın gelip sahilde yuva yapması, yumurta bırakması, sonra o yuvayı kapatmasına şahitlik edememiştim. Bu akşam çok önemli bir tecrübeyi hep beraber yaşadık. Yüce yaratıcının bir canlının kendi neslini devam ettirebilmek için ona verdiği gücü burada gördük” açıklamasında bulundu.

Tatilcilere uyarı

Binlerce, hatta on binlerce kilometre mesafe katedip bu sahile yuvalarını yapıp sonra da bu yuvayı yavruları için hazırlayan bir canlının kendi neslini devam ettirme gayretine tanık olduklarını belirten vali Karaoğlu, “Buna saygı duymamak mümkün değil. Bu sahilleri kullanan bütün vatandaşlara çağrımız, lütfen bu sahillerde güneşlenirken kendi neslini devam ettirme çabasında olan bu canlılara saygılı olalım. Bastığınız yere dikkat edin, eğer yetkililerin bıraktığı işaretler varsa bu bölgede tatil yapan insanlar mutlaka onlardan uzak dursun. Bu akşam bizim için ilginç bir gece oldu” diye konuştu.

Yumurtadan çıktığı yuvayı buluyor

Akdeniz’in en büyük caretta yumurtlama alanı olan Belek sahillerinde her yıl 2 binin üzerinde yuva oluştuğunu, bu yıl bu sayının iki bin beş yüzün üzerinde olacağını tahmin ettiklerini EKAD Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, “Deniz kaplumbağalarının yumurta bırakma hikayesi aslında yumurtadan çıkıştan itibaren başlıyor. Yumurtadan çıkan yavru 15 yaşına yani eşeysel olgunluğa geldiğinde yumurtadan çıktığı yuvayı buluyor. Deniz kaplumbağaları dünyanın manyetik yüzeyini algılayabilme yeteneğine sahip ender türlerden biridir ki yaklaşık 110 milyon yıldır evrendeler. Biz insanoğlu bir yerden bir yere giderken ‘Konum at, navigasyonla bakarız’ diyoruz, ama deniz kaplumbağalarının böyle bir problemi yok” dedi.

1000 Carettadan 1 ya da 2’si yaşıyor

Yavruların büyüyüp yetişkin hale geldiklerinde yumurta bırakmak için doğduğu yere geri geldiğine işaret eden Ceylan, “Sonraki neslin devam edebilmesi için doğdukları yeri korumamız gerekiyor. Çünkü denize ulaşan 1000 bireyden 1 ya da 2’si yaşamda kalabiliyor. Yani üremesi çok kolay değil ve türün nesli bu sebepten tehlike altına giriyor. Dolayısıyla biz yuvalama alanlarını insan kaynaklı alanlara çevirdiğimizde bu hayvanlar buraya yumurta bırakamıyor. Geliyor bakıyor ve orası artık onun doğduğu yer değil, şezlonglar var, insanlar güneşleniyor yumurta bırakamıyor. Yaşam alanlarının korunmasına yönelik çağrılarımız bu yüzden. Diyoruz ki bu kumsallar onların yaşam alanı, buraları koruyalım” diye konuştu.

Yapay ışık sorununa anında müdahale

Sahilde 15 Mayıs’tan bugüne kadarki süreçte oluşan yuva sayısının 1000’i aştığını belirten EKAD Başkanı Hacettepe Üniversitesi’nden Dr. Ali Fuat Canpolat ise şöyle dedi:

“Bu gece bizim için çok önemli, birkaç hafta önce bölgedeki gündüz gözlemlerimizdeki olumsuz gelişmeler basına yansımıştı. Bugün de tesislerden kaynaklı yapay ışıkların olumsuz etkilerine tanık olduk. Hem sayın valimizin alanda ailesiyle birlikte yumurta bırakan deniz kaplumbağasını görmesi ve tüm insanlar gibi etkilenmiş olmaları ve yapay ışık kaynaklarının olumsuz etkilerini görmesi ve 5 dakika içerisinde tesisle irtibata geçip, ‘gidip konuşup bu sorunu çözeceğim’ demesi bizim için inanılmaz pozitif yaklaşım. Çünkü biz 20 yıldan uzun bir süredir bu sorunları çözmek için uğraşıyoruz. Sayın valimizin olayı yerinde görmesi ve anında müdahale etmesi de sorunların çözümünde çok büyük bir adım oldu. Bu anlamda sayın valimize çok teşekkür ediyoruz.”

indigo turtles gönüllüleri