Ana sayfa Haberler Uyuşturucu köpeği ‘Vuslat’a emeklilik töreni

Uyuşturucu köpeği ‘Vuslat’a emeklilik töreni

661
0
Narkotik köpek Vuslat emekliliğe ayrıldı

Köpekler yüzyıllar boyunca insanların en yakın dostu olmuştur. Kimi zaman koyunları korumuş, kimi zaman avcılara yardım etmiş, kimi zaman da askerlerle birlikte düşmana karşı göğüs göğüse savaşmışlardır. Bazı zamanlarda da insanların ellerindeki imkanlarla üstesinden gelemeyecekleri görevleri yerine getirmişlerdir; uyuşturucuların yerlerini bulmak gibi. Köpekler aldıkları eğitim sayesinde çok iyi saklanmış maddeleri bile elleriyle koymuş gibi bulabiliyorlar.

Hepimizin bildiği gibi köpeklerin koku alma duyuları son derece ileri seviyede. Gelişmiş koku alma duyuları sayesinde doğal afetlerde insanların bulunmasına yardım edebiliyorlar, aldıkları eğitimle uyuşturucuların yerlerini tespit edebiliyorlar. Hatta bazı hastalıkların kokusunu alabildiği iddia edilen köpekler ve bu alanda yapılan çalışmalar mevcut. Bugünkü haberimiz işte bu köpeklerden biriyle; bir polis köpeğiyle ilgili. Artvin İl Jandarma Komutanlığı’nda 10 yıldır görev yapan uyuştucu madde arama köpeği ‘Vuslat’, düzenlenen bir törenle emekliye ayrıldı. Jandarma Genel Komutanlığı Vuslat’ın emekliliğini Twitter’dan duyurdu ve şezlongdan çekilen bir fotoğrafını paylaştı.

Vuslat'ın plaj keyfi

Jandarma Genel Komutanlığı Vuslat’ın emekliliğini Twitter’dan yaptığı paylaşımla duyurdu. Tweette Vuslat’ın gözlük takarken bir fotoğrafı ve üstlendiği görevler sırasında çekilen çeşitli fotoğraflar paylaşıldı ve şu açıklamaya yer verildi:

‘Artvin İl Jandarma Komutanlığınca; 10 yıllık görev süresini tamamlayan uyuşturucu madde arama köpeği ‘Vuslat’a emeklilik töreni düzenlendi. Kariyeri boyunca 466 operasyona katılan ve 750 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçiren Vuslat’a emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.’