Ana sayfa Haberler Ünlü seyahat sitesinden yunus ve balina hassasiyeti

Ünlü seyahat sitesinden yunus ve balina hassasiyeti

384
0
TripAdvisor'dan örnek hareket

Dünyanın en büyük seyahat platformlarından TripAdvisor, yunus ve balinaların esaret altında tutulduğunu bildirdi. Sözde eğlence amaçlı teşhir edildiği tesislere artık bilet satmayacağını duyurdu.

TripAdvisor, hayvanların kullanıldığı turizm aktivitelerine yönelik 2016’dan bu yana site üzerinden çeşitli kısıtlamalar getirerek adından söz ettiyor. Son olarak balina ve yunusların yapay ortamlarda teşhir edildiği, sözde eğlence amacıyla tutsak edildiği, üreme programlarıyla çoğaltıldığı veya ithal edildiği yunus parkları ve temalı akvaryumlara bundan sonra bilet satmayacağını duyurdu. Şirket yetkilileri, bu kararın, SeaWorld ve Loro Parque gibi çok sayıda tematik park işleten büyük şirketleri de etkileyeceğini bildirdi. Şirket tarafından yapılan resmi  açıklamada, bu politikaya uymayan deniz parklarıyla ticari ilişkilerin kesileceğini kaydetti. Şirketin iletişim direktörü James Kay, yunus ve balinaların esaret altında iyi durumda olmadığına dair ve gelişemediklerini kanıtlayan somut ve ikna edici veriler değerlendirilerek böyle bir karar verdiklerini belirtti.

“Son derece zeki ve karmaşık ihtiyaçları olan bu canlıların, doğal yaşam ortamlarında olduklarında kilometrelerce yüzme alışkanlığı vardır. Yaşamaya zorlandıkları kapalı yapay ortamlar veya etrafı ağlarla çevrili oldukça küçük deniz alanları, doğal yaşam ortamlarını taklit edemez. Bu sebeple gelecek nesil yunus ve balinaların tutsak edilmesinin önüne geçmek amacımız. Esaret endüstrisinin olumlu yöndeki bu değişimi engel olarak görmek yerine kucaklamasını umuyoruz.” 

TripAdvisor yetkililerinden Dermot Halpin de “Şu anda esaret altında tutulan yunus ve balinaların, bu tür tesislerde tutsak edilen son nesil olması gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı ise TripAdvisor’un kararını desteklediklerini belirtti. “Biz de Türkiye çapında, özellikle Antalya, Kuşadası, Alanya. Marmaris ve Bodrum gibi yunus parklarının olduğu turistik il ve ilçelerdeki yerel acentelerin benzeri girişimlerde bulunmasını umuyoruz. Önümüzdeki aylarda ‘Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak olası değişiklikleri yakından takip ederek TBMM’nin dünyadaki olumlu gelişmeleri Türkiye’ye örnek almaları için çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.