Ana sayfa Haberler Üniversite öğrencisi, görme engelliler için rehber köpek eğitiyor

Üniversite öğrencisi, görme engelliler için rehber köpek eğitiyor

604
0
Eğitmen üniversite öğrencisi Burcu Bora

Üniversite öğrencisi olan 23 yaşındaki Burcu Bora, 2015 yılından bu yana Rehber Köpekler Derneği’nde görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak çin rehber köpekleri eğitiyor. Burcu Bora, hedeflerinin Türkiye’deki 756 bin görme engelli insanın sosyal statülerinin artması ve yaşam kalitelerinin düzelmesine katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

Rehber Köpekler Derneği görme engelli avukat Nurdeniz Tunçer ve İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore tarafından 2014 yılında kuruldu. Bilgi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü öğrencisi olan Burcu Bora bu derneğe kuruluşundan 1 yıl sonra gönüllü üye oldu. Bora, 140 gün boyunca İstanbul ve Ankara’da alanında uzman olan İngiliz eğitmenlerden ‘görme engelli hareketlilik’, ‘rehber köpek’ ve ‘servis köpeği’ eğitimlerini aldı. Bora, eğitimler bittikten sonra köpek eğitmeni sertifikası aldı. Burcu Bora, dernekte görme engelliler için rehber köpekleri eğitiyor. Bir taraftan da bu tür köpeklerin derneğe kazandırılmasında ve görme engellilerle eşleştirilmesinde rol alıyor.

Rehber köpeği olma adayı köpek yavruları

‘3-6 ay boyunca eğitiyoruz’

Ankara’da İnci Usluel’in derneğe bağışladığı ve görme engellilere rehber olmasını istediği köpeğini teslim alan Burcu Bora, rehber köpeklerin eğitim süreçleri ile ilgili bilgi verdi. Burcu Bora, yavruyken alınan ve gönüllü bir bakıcı aileye verilen köpekleri 1 yaşına geldiği zaman tekrar geri aldıklarını söyledi. 3-6 ay boyunca eğitim verdiklerini ve tekrar evlerine gönderdiklerini söyledi. Bora “Söz konusu eğitimlerde kaldırımda durma, kalabalık ortamda ne yapması gerektiği, yolda doğru gitme gibi testleri geçtikleri takdirde rehber köpek oluyorlar. Rehber köpek olduğuna emin olunduktan sonra görme engelli insanlar ile eşleştirme başlıyor. Bu eşleştirmede hem eğitilmiş köpeğin hem  görme engellinin özellikleri çok önemli oluyor. Bunun için mükemmel bir eşleştirme yapmamız gerekiyor” dedi.

Eğitmenleriyle vakit geçiren rehber köpeği olmak için eğitim alan yavru köpekler

‘756 bin görme engelliye rehber köpek yetiştiriyoruz’

Burcu Bora, amaçlarının 756 bin görme engelli için rehber köpek yetiştirmek olduğunu ifade etti. “Bu köpekler seyesinde görme engelli insanların sosyal yaşam kalitelerini ve farkındalıklarını arttırmak istiyoruz. Çünkü bu rehber köpekler görme engellileri öncelikle sosyalleştiriyor aslında. Bu sayede kendine daha güvenli yürüyebiliyorlar. Esasında onların da bir nevi bu köpekler sayesinde bağımsızlıkları artmış oluyor. Evden çıkamayan görme engelli bireyler evden çıkabiliyor. Beyaz baston kullanan görme engelliler artık köpekleri ile birlikte arkadaş gibi bir gözle beraber yürümeye başlıyorlar. İlk olarak yurtdışında başlayan bu rehber köpek eğitimlerini biz bundan sonra ülkemizde yaygınlaştırmak istiyoruz” diye konuştu.