Ana sayfa Haberler Trabzon’da her okula bir sokak köpeği

Trabzon’da her okula bir sokak köpeği

682
0
Öğrenciler Sokak köpeklerini çok seviyor

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde, Ortahisar Belediyesi, Trabzon Hayvanları Koruma Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa ‘Ortahisar Sevgi Aşısı’ projesi geliştirdi. Okullara sokak köpeği ve kalacağı kulübesi verilen projenin amacı öğrencilere hayvan sevgisini aşılamak.

Trabzon’da Milli Eğitim Müdürlüğü, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) ve Ortahisar Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Ortahisar Sevgi Aşısı’ projesi kapsamında, şehirdeki her okula bir sokak köpeği ve kulübesi verildi. Köpeklerin bakımı ve beslenmeleri okullardaki öğrenciler tarafından yapılacak. Proje kapsamında yeni eğitim-öğretim yılı için yaklaşık 40 köpeğin bakımı yapılacak ve okullara gönderilecek. Bu proje sayesinde öğrencilerin hayvan sevgisi ve hayvan bakımı konusunda eğitim almaları ve bu sayede sorumluluk duygularının geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Okullarda öğrencilere hayvan sevgisini aşılamayı amaçlıyoruz

Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün, “Proje kapsamında barınağa terk edilmiş sahipsiz köpeklerimizi alıyoruz. Tabi ki barınaktan alır almaz okullamıza götürmüyoruz. Aldığımız köpeklerimizi derneğimize getirip birtakım testlerden geçiriyoruz. Örneğin, köpeğin çocuklarla uyumunun nasıl olduğunu inceliyoruz. Yemek yerken agresif mi, diğer hayvanlarla ilişkileri nasıl diye bir hafta 10 gün burada gözlemleniyor. Derneğimizde çocuklarla karşılaştırılıyor, hayvanlarla karşılaştırılıyor. Köpeğin tutumu tam anlamı ile gözleniyor. Bütün bakım işlemleri derneğimizde yetkili veteriner hekimler eşliğinde yapılıyor. Köpeklerin bu süreçte bakımını yapıyoruz. Tıraşı, temizliği, aşıları, iç dış paraziti yapılıyor ve okulun ve toplumun içerisine girecek sağlıklı bir köpek haline dönüştürülüyor. İşimiz sadece bununla kalmıyor tekrar okula gidiyoruz. Bu sefer okulda öğrencilere eğitim veriyoruz. Öğrencilerin köpeğe karşı tutumu nasıl olmalı, köpeğe nasıl davranılmalı, bakımı nasıl yapılmalı, neler yedirmeliler şeklinde bilgiler veriyor, videolar izletiyoruz. Daha sonra köpeğimizi teslim ediyoruz ve belli aralıklarla veteriner hekimlerimizle birlikte ziyaret ediyoruz” diye konuştu.  

sokak köpeğine çocukların ilgisi büyük

TRAHAYKO Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban açıklamalarına şu şekilde devam etti, “Her aile hayvan besleyecek durumda değil. Evine kedi, köpek alacak şartları yok. Okulda bir köpek olduğu zaman ailede bu eksiklikten kurtulmuş oluyor. Bu şekilde velilerden de olumlu dönüşler alıyoruz. Çocuklar derse karşı daha ilgili ve okula gitmek için daha istekli davranıyorlar. Eve gittikleri zaman aile ile iletişimleri daha iyi oluyor. Okulda besledikleri köpekle olan bağlarını anlatıyorlar. Aile ile arasındaki iletişim kuvvetleniyor” dedi.