Ana sayfa Haberler Ağzının tadını iyi bilen ayıların hikayesi

Ağzının tadını iyi bilen ayıların hikayesi

290
0
ayı için hazırlanan test masasından resim

Trabzon’un Sürmene ilçesinde, arıcılıkla uğraşan Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef, tesisine dadanan ayıları, kovanlardan uzaklaştıramayınca bu durumu fırsata çevirecek bir yol buldu.

Trabzon’un Sürmene ilçesindeki arıcılık tesisinin kovanlarına ayılar dadandı. Ayıları kovanlardan uzaklaştırmak mümkün olmadı. En başta kovanları korumak için açık alana bal, ekmek ve meyve bırakıldı. Kovanlar konteyner üzerine taşındı ve çelik kafesle önlem alındı. Fakat ayılar, ağaçlardan tırmanarak peteklere yine de musallat oldu. 

ayı elini bala sokmuş yerken resmi

Tesisin çevresine de foto kapan kameraları yerleştirildi ve ayıların hareketleri takibe alındı. Kafes dışına bal, ekmek ve meyve bırakıldı ama kovanlar yine de ayılardan korunamadı.

Yapılan incelemelerde, ayılar; ekmek, bal, meyve gibi yiyecekler arasında seçici davranmaya başladığı farkedildi. Bunun ardından Hollywood filmlerini aratmayan bir hikaye çıktı ortaya. Tesis yetkilileri ballarının kalitesini test etmek için ayıların gece ziyaretlerini değerlendirmeye karar verdi. 

ayının anzer balı yerken fotoğrafı

Belirlenen bir masanın üzerine cam kâselere tesiste üretilen çeşitli ballar yerleştirildi. Anzer balı ayıların en çok tercih ettiği tabak oldu. Kâselerin ve masaların yerleri değiştirilerek teste 4 ay boyunca devam edildi. Ayılar bal ziyafetine her defasında Anzer balından başladı. Araya sıkıştırılan vişne reçelinin ise hiç tadına bakılmadı.

ayıların bal kalitesi testi

Arıcılık yapanların muhakkak ayıyla geçinmek zorunda olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef, “Sonuçta o da karnını doyurmak için uğraşıyor. Kurduğum kameralara sık sık yakalanıyorlar. Önceki yıl kafesin zayıf noktasını tespit edip, altını kazarak kovanlara ulaşmışlardı. Ayılar bizim ballardan yiyerek daha da bir güçlendi. Şimdi ise ulaşılması zor olan konteynerin üzerine çıktılar, buradaki balları da afiyetle yediler. Bir taraftan arılara, bir taraftan da ayılara bakıyoruz. Görüntülerini izleyince, zararı ziyanı unutuyor, onları seviyorum” diye konuştu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here