Ana sayfa Haberler Kuşlar için yem kampanyası

Kuşlar için yem kampanyası

528
0

Tokat’ta yaşayan Halis Sağlam, oğlunun eczane dükkanı önünde beslediği kuşların sayısı çoğalınca yeterli kuş yemi edinebilmek için bağış kampanyası başlattı.

Tokat şehir merkezinde Niksar yolu kavşağındaki eczanenin sahibi Hüseyin Sağlam’ın babası Halis Sağlam, civardaki esnaflarla beraber dükkan önüne gelen kumru kuşlarını beslemeye başladı. Zaman içerisinde kumru kuşlarının sayısı arttı, serçe ve güvercin kuşları da yem verilen alana gelmeye başladı. Çevre esnafı bu kuş sayısı artışı yüzünden büyüyen yem ihtiyacını karşılamakta zorlanmaya başladı. Halis Sağlam ve esnaf arkadaşları hem bir farkındalık oluşturmak hemde yem ihtiyacına destek olması umuduyla bir bağış kampanyası başlatmaya karar verdiler. Bölgedeki bir ağaca “Dikkat – Sevabına Kuşlara Yem Atalım” yazısı ve para atılabilmesi için bir bağış kutusu astı. Oradan geçenler kutuya bozuk para atarak bu bölgedeki kuşların yem ihtiyacına destek olmaya başladı.

Tokat'ta kuşlar için yem parası bağış kampanyası yapıldı

Halis Sağlam “Bu bölgede kumru kuşları çoğaldı. Biz bunları beslemeye başladık. Evden bulgur, buğday getirmeye başladık. Burada kuşları beslerken de masrafları çoğaldı. İlk başta gelen kumru kuşlarının yanı sıra buraya serçeler ve güvercinler de gelmeye başladı. Tabi ki bizim de buna bütçemiz elverişli olmadı. Fazla miktarda buğday yemeye başladılar ve masraflı olmaya başladılar. Biz de Tokat’ta bir farkındalık yaratalım dedik. Kuşların da bir canlı olduğunu halkımıza hatırlatmak istedik. Sevabına diye kuşlara yem parası toplamaya başladık. Para toplamak için bir kutu koyduk. Vatandaşlar 5 kuruş, 10 kuruş gibi bozuk paralar atmaya başladı. Biz de toplanan para ile yem alarak kuşlara atıyoruz. Amacımız farkındalık oluşturmak” dedi.

Yemlenen kuşlar

Kuş yemi için başlatılan bağış kampanyasına destek olan Mest Tokel “Burada güzel bir uygulama yapmışlar. Biz doğada yaşayan bütün hayvanları seviyoruz. Kuşların aç kalmaması için yapılan bu uygulama çok güzel olmuş” şeklinde açıklamada bulundu.