Ana sayfa Haberler Kumrular, 7 yıldır balkonuna yuva yapıyor

Kumrular, 7 yıldır balkonuna yuva yapıyor

799
0
camına yuva yapmış kumruya su veren ömer faruk aybek

Tokat’ta, ​ilkokul müdürü 63 yaşındaki Ömer Faruk Aybek, 7 yıldır kumruların yuva yapması nedeniyle evinin balkonunu kullanamıyor. Durumdan rahatsız olmadığını belirten Ömer Faruk Aybek, kumruların kendisine ve ailesine alıştığını söyledi.

İl merkezindeki bir ilkokulda müdürlük yapan evli ve 2 çocuk babası Ömer Faruk Aybek, 9 yıl önce daireyi satın aldı. 2 yılın ardından Ömer Faruk Aybek’in evinin balkonuna ve penceresinin önüne 2 çift kumru gelip yuvaladı, kumruların yumurtalarından yeni yavrular çıktı. Ardından her yıl aynı dönemlerde kumrular balkonda yuva yapıp yavrulamaya devam etti. Ömer Faruk Aybek ise bu dönemlerde kumruların rahatsız olmaması için balkonunu kullanmamaya başladı. 

‘Önce bizden kaçtı sonra alıştı’

Evi satın aldıktan sonra kumruların balkon ve pencere camı önüne yuva yaptığını söyleyen Ömer Faruk Aybek, “Eve taşındıktan sonra 2’nci yıldan itibaren hem balkonumuza hem de camımızın önüne ne hikmetse bu kumrular gelip yuva yapıyor. Biz de boş bir saksıyı onlar için hazır bulunduruyoruz. Balkon camlarını açmıştık, birisi balkon camlarının üzerine yuva yaptı, 20 gündür balkon camlarını kapatmıyoruz, İlk yumurtaları balkon camlarının arasından yere düştü, ısrarla yeniden yumurtlayıp civcivlerini çıkarttılar. Camımızın önüne gelen kumru tek geldi. Yumurtladı, 14 gün hiçbir yere ayrılmadan yumurtaların üzerinde kuluçkaya yattı, civcivlerini çıkardı. Biz eşinin birkaç gün sonra eşinin olmadığını farkedince yemini suyunu vermeye başladık. İlk günler bizden kaçtı ama sonra bize alıştı ve güvendi, yemini suyunu verirken rahatsız olmuyor. Yavruları da çok hızlı büyüyor, zannediyorum 15-20 günde de uçuyorlar. Artık birbirlerine mi söylüyorlar bilmiyorum ama her sene de gelip yuvalarını yapıyorlar” şeklinde konuştu.

cama yuva yapmış kumru, güvercin

‘Her yıl geliyorlar’

Balkon kullanmalarını kumruları rahatsız etmemek için sınırladıklarını ifade eden Ömer Faruk Aybek, “Burada kumrular yumurtladı, kuluçkaya yattılar. Kuluçka süresince biz buraya çok az çıktık. Misafirlerimiz olduğu zaman balkona almadık, içeride ağırladık. Biz de eşim ile birlikte çok sessizce oturup içeriye geçtik. Çünkü yuvalarının yeri de çok sıkıntılı bir yer. Balkon camlarını açmıştık. Almus’a gezmeye gittiğimizde geldiğimizde yuva yaptıklarını gördük. Oysa ki 6-7 yıldır balkonda ki saksıya yapıyorlardı yuvalarını bu defa farklı gördüler, oraya yaptılar. Her yıl tekrar geliyorlar. Gelenler hangileri bilmiyoruz, bir işaret koymadığımız için. Anne ve babaları mı geliyor, yoksa yeni çıkan yavruları mı geliyor ama burayı biliyorlar geliyorlar. Biz de rahatsız olmuyoruz. Onlara yardımcı oluyoruz, yem bırakıyoruz, su bırakıyoruz. Balkonumuzu en az 1 ay onlara tahsis ediyoruz” diye konuştu.