Ana sayfa Haberler Sokak köpeğinin boğazını kesip, yol kenarında bırakmışlar

Sokak köpeğinin boğazını kesip, yol kenarında bırakmışlar

301
0
Balkız'ın ameliyat sonrası fotoğrafı

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, zavallı bir sokak köpeği kimliği belirsiz kişi veya kişilerce, boğazı bıçakla kesilerek yol kenarına atılmış bulundu. ‘Umutlu Kuyruklar Bahçesi’ gönüllüleri, ihbar üzerine olay yerine gitti. Gönüllüler ağır yaralı köpeğe sahip çıkarak, özel bir hayvan kliniğine götürüp ameliyat ettirdi.

Malkara’da, salı günü, kent sakinlerince yol kenarında boğazı kesilmiş ve orada terk edilmiş bir köpek bulundu. Durumun ihbar edilmesi üzerine, ‘Umutlu Kuyruklar Bahçesi gönüllüleri, olay yerine gitti. Gönüllüler zavallı köpeğe sahip çıktı. Yaralı köpek, gönüllüler tarafından özel bir veteriner kliniğine götürülerek ameliyat ettirildi. Klinikte tedavisi tamamlanan köpeğe, ‘Balkız’ adı verildi. ‘Balkız’ tedavisinin ardından Malkara’daki Umutlu Kuyruklar Bahçesi’ne getirildi. 

Balkız kurtarıldı

Umutlu Kuyruklar Bahçesi gönüllülerinden Yadigar Acartürk, çocuğumuz diye hitap ettiği köpeği çok perişan halde bulduklarınının altını çizdi. “Resmen boynu ikiye ayrılmış bir haldeydi. Hemen çocuğumuzu oradan alıp veteriner kliniğine yetiştirdik. Orada ameliyata alındı. Ameliyatı yaklaşık 2 saat kadar sürdü. Çocuğumuz aynı gün içerisinde taburcu oldu. Durumu şu an iyiye gitmekte. Sağlığı gayet yerinde gözüküyor. Tabi ki şu an biraz dinlenmesi gerekiyor. Dinlenip kendisine gelecek ve gücünü geri kazanacak. Çocuğumuzu ameliyat sonrası alıp Mutlu Kuyruklar Bahçemize getirdik. Diğer çocuklarımızın yanına getirdik. Burada arkadaşlarıyla kaynaşmaya başladı bile. En kısa sürede birbirlerine alışacaklarından kuşku duymuyorum” dedi.

Balkız'ın ne kadar korkmuş olduğu duruşu ve kuyruğundan belli

Balkız adını verdikleri köpeğe işkence yapanlara tepki gösteren Yadigar Acartürk, “Ben bunu yapan insanları ve hatta hayvana şiddete teşvik edenleri de şiddetle kınıyorum. ‘El insaf’ diyorum ben onlara. ‘Vicdan, merhamet’ diliyorum. Buradan bunu yapan insanlara sesleniyorum. Yarın öbür gün bu canın yerine sizin evladınızda olabilirdi. Oğlunuz, kızınız olabilirdi. Ateş düştüğü yeri yakıyor biliyorsunuz. Sizin evlatlarınız nasılsa bu dilsiz canlarda bizim evlatlarımız. Sizden istediğimiz sadece ama sadece biraz vicdan, biraz duyarlılık, biraz merhamet. Bunların sizlere zararından çok faydası olacaktır. Emin olun. Yarın öbür gün bir afet olayında bu canlara muhtaç olacaksınız. Eziyet etmeyin, işkence etmeyin. Sadece başlarını okşamanız bile sizlere çok şey kazandırır. İnsanlık namına çok şey kazandırır” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here