Ana sayfa Haberler Elektrik akımına kapılan leylekler hayatını kaybetti

Elektrik akımına kapılan leylekler hayatını kaybetti

619
0
Ölü bulunan leyleklerin resmi

Göç yolları Tekirdağ’dan geçen leylekler, Demirli Mahallesi bölgesindeki yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılarak can verdiler. AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, leyleklerin öldüğü bölgede incelemelerde bulundu. Leylek ölümlerinin önüne geçmek için bazı noktalardaki yüksek gerilim hatlarında izolasyon yapılacağını söyledi.

Tekirdağ ile Hayrabolu ilçesi arasında bulunan kırsal Demirli Mahallesi’nde göç eden leyleklerin bazıları, kondukları yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılarak, öldü. Yüksek gerilim hatları altında telef olan leyleklerin görüntüsünün sosyal medyada yayılmasının ardından bölge sakinleri, leylek ölümlerine çare bulunmasınıi istedi. Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte daha sıcak bölgelere sürüler halinde göç eden leyleklerin telef olması üzerine yetkililer harekete geçti.

İzolasyon yapılacak

AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, leyleklerin elektrik akımına kapılarak, telef olmaları üzerine TREDAŞ yetkilileri ile bilgi alışverişinde bulundu. Bölgeye giderek, incelemeler yapan Mustafa Yel, TREDAŞ yetkilileri ile yaptığı görüşmede, leylek ölümlerini önlemek için bazı noktalardaki yüksek gerilim hatlarında izolasyon yapılacağı bilgisini verdi. Mustafa Yel, sadece Tekirdağ’da değil Türkiye’nin birçok noktasında böyle durumlar için çalışmalar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Süleymanpaşa ilçesi Demirli Mahallesi’ndeyiz. Ne yazık ki bu ölümler geçtiğimiz yıl da olmuştu; ancak daha düşük sayıda olmuştu. Bu yıl özellikle dün ve ondan önceki gün yoğun göç yaşandı. Burada gece konaklamak isteyen leyleklerin elektrik tellerine takılarak akıma kapılıp yoğun ölümler yaşandığını gördük. Bu durum hepimizin canını yaktı. Biz de TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu olarak hem evcil hayvanları hem de sokak hayvanları ve göçmen hayvanlar konusunda çok duyarlıyız ve nerede hayvan hakları ihlali var ise biz orada olmaya çalışıyoruz. Bugün de buradayız ve çözüm için ne gerekiyor ise yapacağız. Bunun da Meclis Araştırma Komisyonu’nda raporlarını yazacağız. İlgili bakanlıklarımıza başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mız olmaz üzere alınması gereken tedbirleri, aynı zamanda yerel yetkililerin bu konuda sorunun giderilmesi için ne yapılacaksa elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz.” 

Leylekler elektrik akımı yüzünden topluca öldü

TREDAŞ’tan önlem

TREDAŞ yetkilisi Ümit Günay ise 12 Ağustos’tan itibaren leyleklerin yüksek gerilim hatlarına çarptığını belirterek, “Biz bayram sebebiyle enerji kesintisi yapamadık. Önümüzdeki hafta içi direklerde elektrik akımına iletkenlik izolasyonunu yapmak üzere çalışmaları başlatacağız. Leyleklerin buralara konmasını engelleyici kuşkonmazlar monte edeceğiz. Bu izolasyonu sağladığımızda, leyleklerin akıma kapılmasını engellemiş olacağız” diye konuştu.