Ana sayfa Kuş Kuş Türleri Sultan Papağanı

Sultan Papağanı

6614
0
sultan papağanı

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı; canlı renkleri, Mohikan benzeri saçları ve pikachu’yu andıran yanak benekleriyle sultan papağanları harika bir evcil papağan türüdür. Küçük boylarına rağmen çok fazla dikkat ve bakım gerektirirler. Papağan severlerdeki eğilim daha büyük kuşlardan daha küçük kuşlara geçmesiyle popülaritesi çok yükselmiştir.

İyi bakılan bir sultan papağanının ortalama ömrü 20 yıldır.

Sultan papağanların ötüşü konuşmaktan çok ıslık çalmaya benzer. Erkek sultan papağanlarının dişilerden daha fazla konuşma olasılığı vardır ve bazıları birkaç kelime veya kelime öbeği konuşmayı öğrenebilir. Çığlıktan ziyade cıvıl cıvıl öten ve birçok papağan türüne oranla düşük ses hacimleri onları iyi bir evcil hayvan yapar.

lutino sultan papağanı

Sultan papağanı renk çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Lutino (Limon) Sultan Papağanı: En yaygın türüdür. Sarı, beyaz renklerde, turuncu beneklere sahiptirler. Vücutları tamamen sarı olabilir, gagaları ve ayakları pembe renktir.
  • Cinnamon (Tarçın) Sultan Papağanı: Açık gri renklerdedirler. Kanat kenarlarında beyaz çizgiler bulunur. Yüzünde turuncu benekler vardır, yüz renkleri cinsiyete göre değişebilir, gagalarında ve ayaklarında yer yer siyah benekler olabilir.
  • Pearl (İnci) Sultan Papağanı: Bir tüyde 2 renk bulunur. Tüyler kökten uçlara doğru renk geçişli olur. Renkleri ebeveynlerine bağlı olarak çeşitli olabilir. Üstlerinde turuncu benekler bulunur.
  • Pied (Alaca) Sultan Papağanı: Sarı, beyaz ve gri renktedirler. Yüz ve kanatları açık renkli, kanat üzerinde gri renkler vardır.
  • Normal Grey (Gri) Sultan Papağanı: Renkleri koyu gri, üzerinde turuncu benekler, kanatlarının kenarlarında beyaz çizgiler bulunur.
  • Albino (Akşın) Sultan Papağanı: Tüm vücutları beyaz, gözler kırmızı renklidir. Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı vücutlarında başka renk yoktur. En nadir Sultan Papağanı türüdür.

Sağlık

Birçok sultan papağanı bakıcısı kuşlarını sahiplendikten sonra ihtiyaç duymadıkça veteriner ziyareti yapmayı tercih etmezler. Ama ilk alındığında ve sonrasında yıllık olarak veteriner ziyareti yapmalısınız. Sultan papağanları gerçekten çok hasta olana kadar belirtileri gizlerler bu yüzden çok geç olmadan bir şeyin yolunda gitmediğini söylemek çok zordur.

  • Hapşırık, Sultan papağanlarının günde birkaç defa hapşırması normaldir. Kuş burunlarında biriken tozları arındırmak için yaparlar. Eğer hapşırma çoğalırsa ya da olası akıntı açık renk değilse veterinere danışılmalıdır.
  • Kronik yumurtlama, Dişi sultan papağanlarının en sık görülen sağlık problemlerindendir. Yumurtlayamayınca yumurtaların birbirine yapışmasıdır. Tek problem bu yapışma değildir bu yumurtalar ayrıca dişi papağanın vücudundaki kalsiyum ve mineralleri tüketir. Ölümcüldür.
  • Böbrek yetmezliği
  • Ateroskleroz,  (Atherosclerosis) damarların iç duvarında kolestrol, yağ ve enflamatuar atıklarının birikmesiyle ortaya çıkan kalınlaşmadır. Damar sertliği diyede bilinir. Genelde yaşlılarda görülür.

Karakter ve Genel Huyları

kafesinin kapısında sultan papağanı

Sultan papağanları sevecen, sosyal ve komik bir kuş türüdür. Sultan papağanları ayrıca ıslık çalma konusunda çok yeteneklilerdir. Özellikle erkek sultan papağanları uzun uzun ıslık serenatları yapabilirler. Genelde sevdikleri insana ya da aynadaki yansımalarına saatlerce ıslık çalabilirler. Islık çalmadıkları ya da kafeslerinin çevresinde dolaşarak kendilerini meşgul tutmadıkları zamanda sevdikleri insanın omzunda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Sultan papağanları apartmanda bakılmak için en ideal papağan türlerinden biridir.

Sultan papağanınızın nasıl hissettiğini onun ibiğindeki tüylerinden kolayca anlayabilirsiniz. Dümdüz tepeye bakan ibik tüyleri şaşırmış ya da son derece meraklı olduğu anlamına gelir. Kendini korumaya aldığını ve temkinli olduğunu ibiğindeki tüylerinin neredeyse dümdüz bir şekilde kafasına yapışık olmasından anlaşılır. Eğer ibikleri kafasına yatık bir şekildeyken tıslarcasına ıslık çalarsa bu onun stresli olduğu anlamına gelir. Sultan papağanları kendilerini iyi hissettiklerinde ibiklerindeki tüyler hafifçe arkaya bakarken yanaklarındaki tüylerini kabartırlar. Çok keyifli olduğu zamanlarda gagasını birbirine hafifçe vurarak gıcırdatmayı andıran bir ses çıkarırlar.

Oldukça sosyal olan sultan papağanları sizinle iletişime geçmek için hiçbir fırsatı kaçırmayacaklardır. Onların yanaklarındaki tüyleri okşamanızı ve onlarla sohbet etmeniz onlar için günün en eğlenceli zamanı haline gelecektir. Sizinle aynı odada bulunmak bile sultan papağanının mutlu olması için bir nedendir. Küçük ve narin fiziksel yapısından dolayı onları severken nazik olmanız gerekir. Evde olmadığınız zamanlarda radyo ya da televizyonu açık bırakarak onun canının sıkılmasına ve mutsuz olmasına engel olabilirsiniz.

Eğer başka bir kuşunuz varsa ve ayrı kafeslerde beslemeyi düşünmüyorsanız evinize sultan papağanı getirmeden önce iki kere düşünmelisiniz. Eğer onlar beraber büyümediyse diğer bir kuş türüyle geçinmekte çok zorluk çeker. Bunun önüne onun için ayrı bir kafes seçerek geçebilirsiniz.

Yabani sultan papağanları avcılara karşı her zaman tetiktedir ve uykuları hafiftir. Evcilleştirilmiş sultan papağanlarında geceleri bazen korku dolu nöbetler geçirip kendilerini kafeslerine çarparak zarar verebilirler. Onların olası avcılarını gözlemleyerek bu korku nöbetlerine engel olmak için bulundukları odalarına bir gece lambası takarak yardımcı olabilirsiniz. Diğer birçok kuş türünün aksine sultan papağanının kafesini yatmadan önce örtü ile örtmeniz gerekmez. Sultan papağanları gündüz ve gece ayrımını sezebilirler.

uyuyan sultan papağanları

Tarihçesi

Sultan papağanlarının ana vatanları Avustralyanın yarı kurak bölgeleridir. Diğer birçok Yağmur ormanlarında yaşayan papağan türleri gibi tiz sese sahip olmamalarının sebeplerininde bu olduğu düşünülür. Yabani sultan papağanları yem aramak için yere yakın uçarlar. Sultan papağanları doğal yaşam alanlarında ve evcilleştirilmiş olarak kolay üreyen bir cins papağan oldukları için bu onları evcil papağanlar arasında en yaygın türlerden biri haline getirmiştir.

Bakımı

dalda lutino sultan papağanı

Sultan papağanlarının birden fazla tünek, oyuncak ve yemek kabının sığabileceği ve kafes içerisinde uçmak istediklerinde kanatlarını çırparken hiç bir şeye değmeyecekleri kadar boş bir alan sahibi olacakları geniş bir kafese ihtiyaç duyarlar. Kafeslerinin geniş kapısı olması tercih edilmelidir çünkü bu sultan papağanının kafeslerine uçarak girmek istediklerinde onlara yeteri kadar alan sağlanması için önemlidir. Yatay çubuklara sahip bir kafes edinmeniz tırmanma şansı tanıyacağından daha uygundur. Tırmanma ile egzersiz ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilirler.

Sultan papağanları doğaları gereği yerden yem aramayı ve keşfe çıkmayı severler. Bu yüzden kafeslerinin tabanına gazete ile birlikte onların tüketimi için uygun olan tohumlar ya da daldarı serpiştirirseniz onları bulup yemekten çok keyif alacaklardır. Erkek sultan papağanları eğer eşleri yok ise serenatlarını gerçekleştirmek için bir aynaya ihtiyaç duyarlar.

Kafeslerinin dışında vakit geçirecekleri zaman genelde yerde dolaşmayı tercih ederler bu yüzden papağanınızın üstüne basmamak için ev içerisinde dikkatli yürümelisiniz. Eğer evde başka kedi veya köpek tarzında etçil bir evcil hayvan besliyorsanız eğer iyi anlaşabildiklerinden emin değilseniz kuşunuz serbestken onların bir araya gelmediğinden emin olmanız çok önemlidir. Dişi sultan papağanları yuva yapmak için karanlık ve kapalı alan arayabilir. Bu yüzden kuşunuzun gezinti alanında böyle bir bölge olmadığından emin olun.

Vahşi doğada sultan papağanları dallara ve kayalara atlayarak zaman içerisinde doğal yollarla tırnaklarını törpülerler. Ancak evcil sultan papağanlarının tırnak bakımları için size ihtiyaçları vardır. Bebekler için de kullanılabilen küçük bir tırnak makasıyla çok derine girmeden keserek onlara yardımcı olmalısınız.

Günde birkaç saat boyunca ultraviyole ışığına maruz bırakılmaları gerekmektedir. Bu onların D vitamini almalarına yardımcı olur ve bu da yiyeceklerinden kalsiyum almalarını sağlamak için gereklidir. Kuşunuzun kafesini asla mutfağa yerleştirmemelisiniz. Temiz hava ve düzenli havalandırma kuşunuzun sağlığı için çok önemlidir. Özellikle yapışmaz tava ve tencerelerden çıkan duman aslında kuşunuz için ölümcül zarar verebilir. Kuş sahiplerinin teflon ve granit tarzı yapışmaz tava kullanmamaları gerekmektedir.

Beslenme

beslenen sultan papağanları
Fotoğraf: Susanne Nilsson

Sağlıklı bir sultan papağanı öğünü içerisinde taze sebzeler ve ay çiçeği, sarı darı, buğday, kara buğday, beyaz darı, kırmızı darı gibi tohumlar bulunmalıdır. Dişi sultan papağanlarının beslenmelerinde mutlaka extra kalsiyum bulunmalıdır. Mürekkep balığı kemiği kalsiyum kaynağı olarak sunulabilir.

Sultan papağanları sadece tohum ile beslenirlerse vitamin ve mineral eksikliği görülebilir. Vitamin, mineral ve amino asitlerin doğru dengesine sahip bir beslenme planıyla kuşunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Sultan papağanlarının yüksek A vitamini gereksinimi vardır ve bu yüzden onlara çok sık olmamakla birlikte ufak miktarlarda taze havuç dilimi ve acı olmayan yeşil biber parçası ve domates dilimi servis edebilirsiniz. Kuşunuz gün boyunca gelip gidip taze sebzelerinden tırtıklamayı sevecektir. Gün içinde kafesinde bıraktığınız yiyecekleri bayatlamadan önce çıkardığınızdan emin olun.

Kuşunuzu tuz, çikolata, kafein içeren besinlerden, avokadodan ve soğandan uzak tutmanız gerekmektedir. Şüpheli bir durumda kuşunuza yeni bir şey vermeden önce daima veterinerinize sorun.