Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

2972
0
siyam kedisi yakın çekim
Fotoğraf: Parviz Isaev

Fiziksel Özellikleri

Siyam kedileri büyük kulakları ve etkileyici bebek mavisi gözleriyle çok çarpıcı bir kedi türüdür. Zayıf ama gösterişli duruşları kısa ve yumuşacık tüyleri ile tamamlanmıştır. Siyam kedilerinin tüyleri dört renkte olabilir.

  • Seal point:  Vücutları açık kahve-krem rengi arası,  boyun altı ve göğüs daha açık renklidir. Benekler koyu kahverengi, burun, sırt ve ayaklar beneklerle aynı renktedir.  
  • Chocolate point: Vücutları fildişi rengi ve belirgin gölge yoktur. Benekler orta kahverengidir.
  • Blue point: Vücutları mavi-beyaz soğuk tonlarda, çene altı ve göğüste beyaz gölgeler olup benekler koyu mavidir(Kedi terimlerine göre mavi rengi gri rengine tekabül etmektedir).
  • Lilac point: Vücut buz beyazı renkte ve gölgesizdir. Benekler buz grisi ve pembemsi tonlardadır.

Sağlık

Hem safkan hem melez kedi türlerinde bir çok kalıtsal ve çevresel etkenlerden kaynaklanan rahatsızlıklar görülebilmektedir. Siyam kedilerinde sık görülen rahatsızlıkların başında amiloidoz (amyloidosis) gelmektedir. Amiloidoz bir çeşit protein olan amiloid’in vücuttaki bir organda birikip bu organın işlevsizliğine yol açan bir hastalıktır ve siyam kedilerinde gelende karaciğer bu birikimin gözlendiği organdır. İkinci kalıtsal hastalık astım ve bronşit problemleridir ve son olarak konjenital kalp problemleri siyam kedilerinde görülen kalıtsal rahatsızlıklardır.

Karakter ve Genel Huyları

yavru siyam kedisi
Fotoğraf: Biel Morro

Siyam kedileri sosyal kedilerdir ve insan arkadaşlığına düşkündürler. Etrafındakilerle iletişim kurmayı severler. Konuşkandırlar ve size ne düşündüklerini yüksek sesle anlatmaktan çok hoşlanacaklardır. Size yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapacaklardır ve siz ayaktayken çevrenizde dolanıp, siz oturduğunuzda kucağınızı boş bırakmayacaklardır. Yatma saati geldiğinde onu örtünüzün altında ve kafasını sizin yastığınızın bir köşesine uzatmış bulunca şaşırmamalısınız. Eğer gün içinde biriyle konuşarak zaman geçirmeyi seven biriyseniz. Siyam kedileri sizin en iyi arkadaşınız olacaktır

Siyam kedileri sık sık evde yalnız bırakabileceğiniz bir kedi türü değildir. Çok çabuk yalnız hissederler ve bu üzüntü onları hasta edebilir. Siyam kedileri çok dikkatli bakılması gerekilen bir kedi cinsidir sevgi, sabır ve ilgi gösterildiğinde ideal bir hayat arkadaşıdır.

Çok zeki ve oyuncu bir kedi olan siyam kedisini eğer evde yalnız ve zaman geçirmesi için yetersiz oyuncak ile bırakırsanız eve geri döndüğünüzde karmaşa ile karşı karşıya kalmanız olasıdır. Çünkü kendi oyunlarını yaratmakta ustadırlar.

Siyam kedileri sosyal karakterleri sayesinde çocuklu aileler için harika bir seçimdir. Hem bebek hem çocuklarla çok iyi anlaşabilirler.

Tarihçesi

Siyam kedileri bilinen en köklü kedi türlerinden biridir. İlk siyam kedilerinin 14. yüzyıl Tayland’ında görülmüştür. Dünyaca ünlü siyam kedileri adını Tayland’ın eski adı olan Siam’dan almaktadır. İlginç görünüşleri ve tavırları ile tayland kraliyet ailesinin yüzyıllardır favorisi olmuştur. Eski zamanlarda, kraliyet ailesinin bir üyesi vefat ettiğinde sahip olduğu siyam kedisinin ölen kişinin ruhunu aldığına inanılırdı. Bu kediler tapınaklara alınır ve geri kalan hayatlarını lüks içinde kendilerine hizmet edilen bir şekilde devam ettirirlerdi.

Daha eski efsanelere göre siyam kedileri kraliyet vazosunu korumak ile görevlendirilmiş. Kuyruğunu düşmemesi için bu kraliyet vazosu çevresine dolayan siyam kedilerinin, kuyruklarının şekilleri bu sebepten kıvrık olduğunu iddia edilir.

Bir diğer efsaneye göre siyam kedileri bir kraliyet prensesinin yüzüğünü korumak ile görevli oldukları söylenir. Kuyruklarının dik ve kıvrık durma sebebinin de bu yüzükleri düşürmemek için gelişen bir şekil olduğu anlatılır.

Bakımı

yatan siyam kedisi
Fotoğraf: Pixabay

Siyam kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin haftada bir taranması onlar için yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.