Ana sayfa Hayvanlar Alemi Siyah gergedan özgürlük yolunda öldü

Siyah gergedan özgürlük yolunda öldü

352
0
Siyah gergedan zambezi, özgürlüğe giden yolda öldü.
Fotoğraf: Independent

Nesli tükenmekte olan siyah gergedan, özgürlüğü için çıktığı 8 bin kilometrelik uçuşta öldü.

17 yaşındaki Zambezi, Aspinall Vakfı’nın kontrolündeki hayvan barınağında doğup büyüyen bir erkek siyah gergedandı. Öldüğünde tehlike altındaki nüfusu artırmak için gerçekleştirilen koruma çabalarının bir parçası olarak Tanzanya’ya götürülüyordu.

Zambezi’ye ayrıca serbest bırakılacağı bölgeyle ilgilenen Grumeti Vakfı’ndan deneyimli veterinerlerin bulunduğu bir ekip de eşlik ediyordu. Aspinall Vakfı, siyah gergedan Zambezi’yi Afrika’ya götürme kararını 26 Haziran’da vakfın facebook hesabı üzerinden duyurmuştu.

Aspinall Vakfı’nın yöneticisi Damian Aspinall, “Ölüm sebebini henüz bilmiyoruz. Kaybıyla şoka uğradık ve harap olduk” dedi. Damian Aspinall, Zambezi’nin ölümünü alınacak dersler olup olmadığını görmek için soruşturduklarını belirtti.

Gergedanın taşınması kararını savunan vakfa göre esaret altında doğan siyah gergedanların Afrika’ya gönderilme uygulaması güvenli ve giderek de yaygınlaşıyor. “Aspinall Vakfı daha önce 8 siyah gergedanı başarılı bir şekilde ana vatanlarına teslim etti” diyen Damian Aspinall, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya çapındaki diğer organizasyonlar da toplam 19 siyah gergedanı başarıyla nakletti.”

Çeşitli çabalar sonucunda türün sayısı 5000 – 5500’e ulaşsa da habitat kaybı ve kaçak avlanma tehdidi hala devam ediyor. Vakfın kurucusu Damian Aspinall nesli tükenmekte olan türleri doğal yaşam alanlarındaki korunaklı bölgelere götürmeye devam edeceğini açıkladı. “Genel olarak, epey başarılıydık” diyen Damian Aspinall sözlerini şöyle toparladı, “Hayvanların esaret altında kalmaması gerektiğine inanıyorum. Uzun vadeli hedefimiz tüm hayvanat bahçelerini kapatmak ve hayvanları doğal ortamlarına yerleştirmek. Kapatamazsak da bu kurumların hayvanları korumaya çalışmasını sağlamak istiyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here