Ana sayfa Hayvanlar Alemi Sivas’ta ‘Zebra çatal kuyruklu kelebek’ görüldü

Sivas’ta ‘Zebra çatal kuyruklu kelebek’ görüldü

351
0
zebra çatak kuyruklu kelebeğinin yakından resmi

Türkiye’de çok az görülen bir kelebek türü olan Zebra çatal kuyruklu kelebek, Sivas şehir merkezi yakınlarında görüldü.

Sivaş şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki Soğuk Çermik Kaplıcası civarında görülen farklı bir kelebek türü vatandaşların dikkatini çekti. Kanatlarının renkleri, şekli ve kuyruğu ile görenleri kendine hayran bıraktı. Çevredeki vatandaşlar Türkiye’de ender rastlanan bu kelebeği cep telefonu kamerası aracılığıyla kaydetti.

Sivas'ta görülen zebra çatal kuyruklu kelebeğin yandan resmi

Zebra Çatal Kuyruklu Kelebek hakkında

Çatal kuyruklu kelebeğe bu adın verilmesinin nedeni arka kanatlarındaki uzantılardır. Bunlar bir kırlangıcın çatallı kuyruğuna benzer. Bu böcek ‘Çatal kuyruklu kelebekgiller’ familyasındandır (Papilionidae).  600 cins çatal kuyruklu Kuzey ve Güney Kutupları dışında bütün dünyada yaygındır. Çoğu tropikler de yaşar. Kuzey Amerika’da 20-30 cins, Avrupa’da ise sadece beş ya da altı tür bulunur. İngiltere’de sadece bir cins vardır. Zebra çatal kuyruklu kelebek ise çoğunlukla Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarında bulunur. 

Türkiye'de ender rastlanan güzel kelebek herkesi hayran bıraktı

Zekice isimlendirilmiş olan zebra çatal kuyruklu kelebeklerin üst kısımları zebraya benzeyen siyah ve beyaz çizgilerden oluşur. Kelebeğin kanatlarındaki bu desenlerin düşmanlarının dikkatini kuyruğuna doğru yöneltmek için kullandığı düşünülmektedir. Bu kelebek için önemli bir savunma sistemidir. Çünkü bir kuş tarafından kanatlarının kuyruk kısmı zarar görse bile bu onun için hayati bir tehlike oluşturmaz. Aynı şekilde kozalarıda dış görünüş olarak bir yaprağa benzer. Düşmanlarından korunma ve saklanma konusunda en gelişmiş kelebek türlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here