Ana sayfa Hayvanlar Alemi Sivas’ta, ‘Arap tavşanı’ görüntülendi

Sivas’ta, ‘Arap tavşanı’ görüntülendi

734
0
Arap tavşanı bir süre görüntülendikten sonra ortadan kayboldu

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde Arap Tavşanı görüldü. Arap Tavşanı, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listeye alınan bir türdür.

Arap tavşanı, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için kırmızı listeye alınan bir türdür. Arap tavşanı, Sivas’ın Altınyayla ilçesinde görüntülendi. Arap tavşanı, çok fazla bilinen ve sık karşılaşılan bir tavşan türü değildir. İlk defa görenlerin bu hayvanın fare mi tavşan mı olduğunu kestiresi zordur. Genellikle geceleri ortaya çıkan, ayakları kanguruya, gövdesi ise fareye benzeyen bir kemirgen türüdür. Arap tavşanını, yoldan geçen sürücüler fark etti. Sürücülerden birinin cep telefonu kamerasıyla görüntülenen arap tavşanı, bir süre sonra bulunduğu yerden uzaklaşarak gözden kayboldu.

Arap Tavşanı hakkında

Arap tavşanları, çeşitli otsu bitkiler, unların sürgüleri ve bulabildikleri meyveler ile beslenirler. Kemirgendirler haliyle dişleri oldukça kesicidir. Yiyeceği tohum ve böcekleri ararken tavşan gibi dört ayağıyla ya da kuyruğundan destek alıp arka bacakları üzerinde minik bir kanguruymuşcasına zıplayarak yürürler.

Sivas'ta görüntülenen arap tavşanının resmi

Arap tavşanı toprağın altıda 3 metre kadar oyuklar oyar ve sıcaktan korunmak için günün büyük bölümünü yuvasını kurmak için ayırır.Kışın 6 ay boyunca kış uykusuna yatar. Kış uykusunu uyuduğu yer, don olayını altındaki küçük bir yeraltı inidir. Arap tavşanı buraya süzülerek iner. artık ilkbahar ortalığı ısıtıncaya kadar derin uykusundan uyanmaz.Bölgelere göre kış uykularının süreleri değişiklik gösterebilir.