Ana sayfa Haberler Şırnak’ta kınalı keklikler doğaya salındı

Şırnak’ta kınalı keklikler doğaya salındı

239
0

Şırnak’ta kınalı keklik nüfusunu arttırmak için 2 bin kınalı keklik törenle doğaya salındı.

Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nce, 2 bin kınalı keklik İdil ilçesindeki Beyaz Dağ bölgesinde doğaya salındı. Bölgede kınalı keklik nüfusunu artırmak amacıyla kınalı keklikler, Mehmet Aktaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şırnak Şube Müdürü Orhan Kalay’ın katıldığı törenle doğaya bırakıldı. Bu bölgede kınalı keklik popülasyonunu artırmak amacıyla 3 yıl süreyle keklikleri doğaya bırakacaklarını anlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Orhan Kalay, doğal ortamda ekolojik dengeyi sağlamak için keklik saldıklarını açıkladı. Kalay, “Beyaz Dağı bölgesi keklik yaşama alanıdır. Ama çevre köylüler tarafından tükendiği bize bildirildi. O yüzden biz de tekrar kınalı keklik popülasyonunu arttırabilmek amacıyla o bölgeye 3 yıl boyunca kınalı keklik salmayı sürdüreceğiz. Geçen yıldan beri bölgeyi ava yasak alan ilan ettik. Gelecek sene de salımı gerçekleştirdiğimizde o bölgede kınalı kekliklerin belli bir sayıya ulaşacağını umut ediyoruz” dedi.

Şırnakta 2 bin kınalı keklik doğaya bırakıldı.

Yurdumuzda Kınalı keklik, Gül keklik, Kum kekliği ve Taş kekliği gibi keklik çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye’de en yaygın olarak kınalı keklik bulunmaktadır. Yetişkin erkek kekliklerin ağırlıkları yaklaşık 550-650 gram olup, yetişkin dişiler erkeklerden daha zayıftır. Erkek ve dişiler aynı tüy rengine sahip olup, dış görünüşüne bakarak dişi – erkek ayrımı olgunlaşma döneminde mahmuzlarına bakılarak yapılır. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkinden daha büyüktür.

Kekliklerin nesillerinin tükenmesini engellemek ve sayılarını artırmak için avlanmanın bilinçli bir şekilde yaptırılması ve keklik yetiştiriciliğine de önem verilmesi gerekmektedir.

Daha önceleri tabiatta keklikler sürüler halinde bulunurken, bugün yaban hayatta sayıları çok azalmıştır. Bilinçsiz avlanma ve tarımda verimi artırmak için kullanılan kimyasallar nedeniyle tabii dengenin bozulması sonucu keklik sayısı azalmıştır.

Kınalı keklikler doğaya bırakılıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here