Ana sayfa Hayvanlar Alemi Gabar Dağı’nda 45 milyon yıllık deniz canlıları fosilleri

Gabar Dağı’nda 45 milyon yıllık deniz canlıları fosilleri

519
0
Gabar Dağı'nda bulunan 45 milyon yıllık fosil

Şırnak’ta Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi, Gabar Dağı bölgesinde deniz canlılarına ait olduğu belirlenen fosiller buldu. Abdullah Sipahi, bulunan fosillerin 45 milyon yıllık olduğunu iddia ediliyor. Bunun geçmişte, bu bölgedeki deniz varlığını kanıtlar nitelikte olacağını söyledi.

Gabar Dağı'nda bulunan Lütesiyen döneme ait fosil

Bir süre önce Cudi Dağı’nda bulunan salyangoz fosiliyle gündeme gelen Şırnak, şimdi de Gabar Dağı’nda bulunan iki farklı türe ait deniz canlısı fosilleri ile gündeme geldi. Akdeniz’den yaklaşık olarak 600 kilometre uzaklıktaki 1848 metre rakımlı Gabar Dağı’nda, soyları tükenen bilimsel adları ‘Nummulites’ ve ‘Alveolina’ olan kök ayaklı deniz canlılarına ait kalıntıların bulunması şaşkınlık yarattı. Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdullah Sipahi, bulduğu fosillerin, bölgede 40 milyon yıl öncesinde denizin varlığını kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi.

Gabar Dağı'nda bulunan fosil

Bulunan fosiller Tetis Okyanusu’nun kalıntıları olabilir

Bulunan fosillerin, günümüzden milyonlarca yıl öncesinde bölgede var olan Tetis Okyanusu’ndan kalıntılar olabileceğini aktaran Abdullah Sipahi, “Dünya üzerindeki kıtalar hareketsiz gibi görünse bile magmadaki konveksiyonel akımların etkisiyle yılda birkaç santimetre hareketle sürekli olarak yer değiştirirler. Birbirinden uzaklaşan kıtalar yeni denizler oluştururken, birbirine yaklaşan kıtalar, aralarında bulunan denizin kapanıp yok olmasına neden olur” dedi.

Gabar Dağı'nda bulunan deniz canlısı fosili

Abdullah Sipahi, Gabar Dağı’nda bulduğu fosillerin Cudi Dağı’nda bulunan fosillerden çok daha eski bir döneme ait olduğunu ifade ederek, “Cudi Dağı’nda bulunan fosiller, Tetis Denizi’nin kapandığı dönem olan Miyosen döneme ait isimli canlılara ait fosillerdi. Yani yaklaşık olarak 12 milyon yıl önce yaşamış deniz canlılarına ait fosillerdi. Gabar Dağı’nda bulunan bu fosiller ise Lütesiyen döneme, ‘Nummulites’ ve ‘Alveolina’ isimli deniz canlılarına ait kalıntılardır. Lütesiyen dönem, yaklaşık olarak günümüzden 49 milyon yıl önce başlamış 40 milyon yıl önce sona ermiş dönemdir. Bu bilgiler ışığında baktığımızda bu fosillerin yaklaşık 45 milyon yıl öncesine ait olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.