Ana sayfa Haberler Sinop’ta yaylada ölüme terk edilen köpekler kurtarıldı

Sinop’ta yaylada ölüme terk edilen köpekler kurtarıldı

742
0
Ölümle mücadele eden köpekler kurtarıldı

Sinop’ta Emirli Yaylası’ndaki ormanlık alanda, yaklaşık 1 ay önce, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce terk edilen 30 köpek için müjdeli haber nihayet geldi.

Boyabat ilçesine bağlı 1300 rakımlı Emirli Yaylası’nda geçen ay, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce, 30’a yakın köpek, ormanlık alana terk edilmişti. Yiyecek bulmakta zorlanan başıboş köpeklere çevre sakinleri ellerinden geldikçe destek oldu ve sahip çıktı. Durumu yetkililere iletmelerine karşın gerekli önlem alınmadığını öne süren köy sakinleri ve hayvan severler, kendi imkanlarıyla mama ve çeşitli yiyeceklerle beslemeye çalıştıkları köpeklerin terk edilmesine de tepki gösterdi. 

Emirli Yaylası'nda ki köpekler için nihayet müjdeli haber

Sinop Belediyesi ölüme terk edilen köpeklere sahip çıktı

Sinop Belediyesi terk edilen köpekler için harekete geçme kararı aldı. Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın talimatı ile yaylaya gelen yetkili ekipler, köpekleri zarar vermeden, güvenli bir şekilde toplama çalışması yaptı. Sinop Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Hakan Sönmez ile veteriner Volkan Tuncay, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Sinop Temsilcisi Ayşe Özdemir ve hayvansever Sinan Ergen’de işlem sırasında yetkililer ile birlkte yaylaya çıktı. Bulunan 19 köpek, tedavi için barınağa götürüldü.

Sinop Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Hakan Sönmez, “Belediye başkanımızın talimatıyla, buraya yaklaşık bir ay önce bırakılan ve açlıkla hayat mücadelesi veren köpekleri kurtarmak için geldik.  Hayvan sever Sinoplu vatandaşlar köpeklere sahip çıkmışlar. Bizde bu canları alıp barınağımızda tedavi ve rehabilite edeceğiz. Bu yaşananlar gerçekten bir vahşet. İnsanlar hayvanlara sahip çıkmak zorunda. Biz insanların şehirde ne kadar yaşama hakkı varsa, bu hayvanlarında o kadar yaşama hakları var. Lütfen daha duyarlı olalım ve hayvanlarımıza sahip çıkalım” dedi.