Ana sayfa Haberler Sinop’ta yaralı ve hasta yabani hayvanlar emin ellerde

Sinop’ta yaralı ve hasta yabani hayvanlar emin ellerde

574
0
Sinop’ta, Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nden bir resim

Sinop’ta, Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaralı ve bitkin haldeki yabani hayvanlar, veteriner hekimlerce tedavisi yapılarak tekrar doğaya bırakılıyor.

Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10’uncu Bölge Müdürlüğü’ne bağlı. Burada hasta ve yaralı halde bulunan yabani hayvanlar, veteriner hekimler tarafından tedavi altına alınıyor. Sağlığına kavuşunca da doğaya dönmesinde sakınca kalmayan hayvanlar tekrar bulundukları yerlere geri bırakılıyor. 10 kişilik ekibin görev aldığı merkezde ayı, akbaba, karaca, güvercin, martı ve ebabil kuşu gibi hayvanlar tedavi edildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 10’uncu Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, yaban hayatının korunması ve geliştirilmesinde sorumluluk sahibi olduklarını belirtti. Bu sorumlulukları çerçevesinde yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezleri projesinin geliştirildiği ve hayata geçtiğini söyledi. Bu projelerden birisinin 2016 yılından beri uygulamada olduğunu anlatan Hasan Başyiğit, “Buradaki amaç, doğada bulunan tüm yaban hayvanlarının tedaviye muhtaç, yaralı, hasta olanlarını burada tedavi etmek. Rehabilite etmek için bu tesisimizi yaptık. Bu merkezde genel olarak bu bölgedeki hayvanları tedavi ediyoruz. Ama tabii diğer illerden de ihtiyaç olduğu zaman yaralı, hasta doğa hayvanları getiriliyor. Tedaviden sonra eğer dışarıda doğal yaşamlarında kendi başlarına hayatını sürdürebilecek kabiliyete ulaşmaları halinde de biz hayvanları yine doğal yaşam alanlarına salıyoruz” dedi.