Ana sayfa Haberler Avrupalı veteriner adayları, sokak hayvanları için seferber

Avrupalı veteriner adayları, sokak hayvanları için seferber

742
0
avrupalı veteriner hekim adayları sinopta

Geçtiğimiz ay içerisinde Sinop’un Boyabat ilçesinde sokak köpekleri,  ölüme terk edildikleri Emirli Yaylası’ndan kurtarılarak barınağa yerleştirilerek kurtarılmıştı. Bu kötü hikaye ile gündeme gelen köpeklerden bu sefer güzel haber geldi. Kente gelen Avrupalı 3 veteriner fakültesi öğrencisi sokak hayvanlarını gönüllü tedavi ediyor, bakımlarına yardımcı oluyor. 

Uluslararası Erasmus Plus projesi kapsamında Sinop’a gelen Almanya Hannover Üniversitesi öğrencileri Finlandiyalı Heidi Peltola (29) ve Bosna Hersekli Sumeja Janic (25) ile Selanik Üniversitesi’nden Yunan Loannis Voutsas (24), Sinop Belediyesi Tülay Sevgi Erşahin Can Dostları Bakımevi’nde sokak hayvanlarını gönüllü tedavi ediyor. Sinop Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nce hayata geçirilen ‘Gönüllü Hizmetli’ projesi dahilinde görev yapan Avrupalı veteriner adayları, köpeklerle bol bol vakit geçiriyor, onları besliyor.

Projenin sorumlu yetkilisi İrem Ebru Kuru, genç veteriner adaylarını Sinop’ta ağırladıklarını belirtti. “Öğrenci arkadaşlarımız burada hem işi öğreniyorlar hem de onların desteğiyle daha fazla yardıma muhtaç hayvana yardım eli ulaştırıyoruz. Ayrıca, insanların daha duyarlı olmalarını sağlıyoruz. İnsanlar da sokak hayvanlarının farkında oluyor. Karşılıklı bir yarar söz konusu” dedi.

avrupadan gelen veteriner hekim adayları

Alman öğrenci Heidi Peltola, “Sinop’ta olduğum için çok mutluyum. Burada sokak hayvanlarına yardım etmek çok güzel. Hayvanlara yardım edebilmek beni mutlu ediyor” diye konuştu. Bosna Hersekli Sumeja Janic de, “Hayvanları çok seviyorum” dedi. 

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Avrupadan gelen 3 veteriner hekim adayının barınaklarında görev aldığını belirtti. “Bunun bir nevi staj olduğunu düşünebiliriz. Bünyemizde 4 veteriner hekimle sokak hayvanlarının rehabilitasyon ve kısırlaştırılması işlemlerini sağlıyoruz. Sağlık sorunu yaşayan hayvanların sağlıklarına kavuşması için ellerinden geleni yapıyorlar. Derneğimizinde katkılarıyla bu çalışmalar gerçekleştiriliyor” diye konuştu.