Ana sayfa Haberler Sığırcık kuşu araç motoruna yuva yaptı

Sığırcık kuşu araç motoruna yuva yaptı

380
0

Kars Organize Sanayi Bölgesi’nde bir hazır beton firmasının beton mikseri aracının motor kısmına yuva yapan sığacığın tam 5 yavrusu oldu. Durumu farkeden şoför, aracını çalıştırmama kararı aldı.

Kars Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Öner Sal Beton İşletmesi’nde yaklaşık bir ay süresince park halinde olan beton mikserinin motor kısmına, bir siğacık kuşunun yuva yaptığı farkedildi. Yuvanın içinde yumurtalarından çıkan 5 tane de yavru vardı. Aracın şoförü Zafer Salduz, aracı çalıştırmak üzereyken motor kısmından gelen kuş seslerini farkedince kontrol etmeye karar verdi. Kaputu kaldırınca yavru kuşları farkeden Zafer Salduz derhal aracını çalıştırmaktan vazgeçti.

arac motorunda sıgırcık yuvası

Zafer Salduz “İşe başlamak için aracımın başına geldiğimde sığırcık yavrularını fark ettim. Yavrulara kıyamadım. Motoru çalıştırsaydım, hepsi ölürdü. Annesinin çırpınışları ve mücadeleleri içimi burktu. Bunun üzerine aracın yerini bile değiştirmemeye karar verdim. Eğer yerini değiştirsem, anne yuvayı bir daha bulamazdı. Hatta yuvayı başka bir yere taşımayı düşündük, ama yine de yapamadım. Onlar uçuncaya kadar aracı çalıştırmayacağım” diye açıklamada bulundu.

Tamirci Hüseyin Akbulut da yavru sığırcıkların büyüyüp yuvadan uçarak ayrılıncaya dek onları koruyup kollayacaklarını belirterek, yavru kuşlara ‘Beş kardeşler’ adını verdiklerini söyledi. Sığırcık ve yavruları çok kısa sürede sanayi esnafının göz bebeği oldu. Herkesin sevgisini ve ilgisini kazanan yavrular güvende kalabilmeleri için aracın kesinlikle çalıştırılmayacağını onlar uçup yuvadan ayrıldıktan sonra tekrar normale dönüleceğini bildirdiler.

Anne kuşun sürekli yuvaya yiyecek taşıdığını belirten Öner Sal Beton işletmesinin sahibi iş adamı Reşit Salduz da kuşlar uçup yuvayı terk edinceye kadar aracı çalıştırmayacaklarını ifade etti.

araç motorunda 5 tane sığırcık yavrusu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here