Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Sibirya Kurdu / Husky

Sibirya Kurdu / Husky

5871
0
koşan husky

Eğer hakkında hiçbir bilginiz yoksa, gördüğünüzde içinizde soğuk rüzgarlar estirecek bir ırk Husky, nam-ı diğer Sibirya kurdu. Bu soğuk rüzgar korkudan değil tabii ki; görünüşüyle, tüy yapısıyla, rengiyle, gözleriyle “Ben Kuzeyliyim!” diye bağırıyor adeta. Görünüşünün aksine kendisi son derece sıcakkanlı bir dost olabilir; tabii zaman zaman agresifliği ve inatçılığıyla size zor anlar da yaşatabilir fakat kimse kusursuz değil, değil mi? Sizlere Sibirya kurtlarının başrolde olduğu “Eight Below” ve “Snow Dogs” adlı iki güzel filmi de önerdikten sonra yazımızı okumaya davet ediyorum. Keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

sibirya husky

Sibirya kurtlarının görece uzun, dikdörtgen şeklinde ve orta boyutlu kabul edilen bir vücut yapısı vardır.

Yetişkin erkek Sibirya kurtlarının yükseklikleri ortalama 53-60 cm., dişilerin ise 50-56 cm.’dir. Ağırlık ise erkeklerde  20-28 kg., dişilerde 15-23 kg. arasıdır.

Sibirya kurtlarının kafa yapıları Alman kurtlarınınkine hayli benzemektedir. Kafa orta büyüklükte, vücuda orantılı, tepesi hafifçe yuvarlaktır. Burun bölgesi orta uzunluktadır ve burnun ucuna doğru giderek sivrilir. Gözler badem biçimli ve aralarında ortalama bir mesafe vardır. Gözler kahverengi ya da mavidir. İki göz farklı renklerde olabilir. Kulaklar orta büyüklükte ve üçgen şeklindedir. Kafanın üst kısmından başlar ve daima diktir. Kulaklar kalın, tüylü ve arka kısmı hafif kavislidir. Kuyrukları tilki kuyruğuna benzer. Sırt hizasının bitiminden başlar, köpek tetikteyken orak şekline benzer hafif bir kıvrım oluşur.

Sibirya kurtlarının kürkü çift katmanlıdır ve tüyleri orta uzunluktadır. Tüyler hiçbir zaman köpeğin temiz ve pürüzsüz silüetini bozacak kadar uzun olmaz. Kürkün alt katmanında tüyler yoğun ve yumuşaktır, ayrıca dış katmanı destekleyecek uzunluktadır. Dış katmandaki koruyucu tüyler düzdür ve vücutta yumuşak bir şekilde uzanır. Tüy dökümü sezonunda alt katman tüylerinin eksikliği normaldir.

Sibirya kurtlarında siyahtan beyaza tüm renkler görülebilir. Kafada değişik izler olabilir.

karlı havada oynayan sibirya kurdu

Sağlık

Huskyler genel olarak sağlıklı köpeklerdir, türe özel çok hastalık yoktur. Yine de aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daime kontrol edilmeleri gerekir:

  • Hipotiroid
  • Retinal atropi
  • Katarakt
  • Kornea distrofisi

Sibirya kurtlarının ortalama yaşam süreleri 12-14 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Huskyler gücüne ve zekasına saygı duyulan köpeklerdir. Bu yüzden işine düşkün eğitmenler için ideal aday olurlar. Komutları çabuk öğrenirler, çok çeşitli görevleri üstlenebilirler ve neredeyse her duruma kolayca adapte olurlar. Fakat aynı sebeplerden sahipleri şunu farkedecektir ki; eğer Huskynizin mental stimülasyonunu sağlayamazsanız, yani zihnini yeterince meşgul/tatmin edemezseniz, kolayca sıkılıp etrafı yıkıp dağıtabilirler. Kızak köpeği oldukları zamanlardan gelen genetik mirasları onların Alfa bir lidere sahip olmalarını gerektirir. Huskyler bağımsız, yaramaz, inatçı, başına buyruk olabilirler ve hakimiyet kurmayı severler. Bu yüzden en az onun kadar, hatta ondan daha fazla dominant olunmalıdır ona karşı. Tüm bunlara rağmen, Husykler sevgi dolu, nazik ve oyuncu köpeklerdir ve sürü köpeği olduğundan ailelerine çok bağlı olurlar.

Yine kızak çektikleri günler sayesinde Huskyler sosyal köpeklerdir, özellikle de diğer Huskylerle çok iyi anlaşırlar. Fakat onların bu enerjileri ve bazen güreşi andıran eforda oyunları diğer türler tarafından agresiflik olarak yorumlanabilir. Bu yüzden Huskyniz diğer köpeklerle sosyalleşirken onları sürekli izlemeniz olası bir tatsızlığa müdahale edebilmek adına önemlidir.

kızak çeken sibirya kurtları

Huskyler son derece enerjik köpeklerdir ve etrafı keşfetmeyi çok severler. Amaçsızca saatlerce dolaşabilirler. Doğa yürüyüşlerine ve koşulara mutlaka Huskynizi de dahil edin.

Bilindiği gibi Huskyler soğuk iklimlerde hayatını sürdürmüş bir ırktır, dolayısıyla soğuk havalarda dışarıda da yaşayabilir, fakat her duruma uyum sağlayabilme yeteneği  sayesinde ve ailesine olan bağlılığından dolayı dışarıda olduğu kadar ailesiyle aynı çatı altında vakit geçirmekten de hoşlanabilir. Son olarak; Huskylerin havladığını çok göremezsiniz fakat ulumayı çok severler. Eğer komşularınızla aranızı bozacak düzeyde uluyorsa, uygun eğitim metodlarıyla Huskynizin bu davranışını biraz törpüleyebilirsiniz.

Tarihçesi

sibirya kurdu portresi

Sibirya kurtlarının gelişimi; Kuzeydoğu Asya’da yaşayan yarı göçmen bir topluluk olarak kabul edilen Chukchi halkıyla ilişkilendirilir. Soyları gizemini korusa da, Huskylerin Spitz soyundan geldiği düşünülür. Chukchilerin onları kızak köpeği olarak eğitmesi birkaç yüzyıl sürmüştür. Alaskadaki altın hücumlarında çokça kullanılan Sibirya kurdu, kuzey kutup bölgesinde önemli bir işçi haline gelmişti. Daha sonraları bu bölgede önemli bir eğlence olan köpek yarışlarında kendini ispatlamaya başladı.

Bu yarışlardan birinde, 400 millik(643 km.) ve Nome’dan başlayıp Candle’a kadar süren Alaska Sweepstakes adı verilen yarışlarda, Alaska’nın en zorlu rotalarından birini katettiler. İkinci yıllık Alaska Sweepstakes yarışlarında Chukchilerin yetiştirdiği bir Husky grubu ilk defa bu yarışlara katıldı. Uysal yapısı ve küçük boyutları nedeniyle Huskyler dişli rakipler olarak görülmemişti. Ne var ki; genç bir İskoç olan Charles Fox Maule Ramsay türü ve Husky sürüsüne liderlik eden John “Iron Man” Johnson’ı farketmişti. John Johnson’ın liderlik ettiği Husky sürüsü 1910’daki yarışı rekor süreyle(74 saat 14 dakika 37 saniye) kazanmıştı; bu rekor hala kendisinde ve sürüsündedir. Ramsey’nin diğer takımları, ki bunların da başını Sibirya kurtları çekiyordu, aynı yarışı ikinci ve dördüncü bitirmiştir ve türün yarışlardaki dominasyonunu kanıtlamıştır. Sonraki on yıl boyunca Sibirya kurtları Alaska’daki en prestijli yarışmalarda başarıya ulaşmanın anahtarı olmuş ve kendilerini engebeli arazilerde defalarca ispat etmişlerdir.

1925’te Alaska’nın Nome şehrini difteri salgını vurmuştu ve bu salgının antitoksinine acil ihtiyaç vardı. Daha sonraları “Great Race of Mercy” olarak anılacak olayda; 20 kızak lideri ve 150 kızak köpeği 674 millik(1084 km) yolu 5.5 gün gibi rekor bir sürede katederek difteri antitoksinini şehre ulaştırmış ve hem Nome şehrini hem de çevredeki halkı kurtarmıştır. Bu cesaret ve kahramanlık öyküsü onları aniden tüm Amerika’da ünlü yapmıştır. Nome şehrine yapılan yolculuğun son etabında sürüye liderlik eden Balto adındaki köpek özellikle diğerlerinden farklı bir üne kavuşmuş ve Nome şehrine vardıktan 10 ay sonra New York’taki Central Park’a Balto’nun heykeli dikilmiştir.

husky

Bakımı

Beslenme

Sibirya kurdunuz onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Eğer köpek sporlarıyla ilgileniyorsanız ya da köpeğinize iş yaptırıyorsanız Sibirya kurdunuzun yiyeceklerindeki protein seviyesini aktivite düzeyine göre ayarlamalısınız. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Sibirya kurtlarının tüy dökümü orta seviyededir. Haftalık düzenli tarama tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. Huskylerin kürkleri çift katmanlıdır; alt katman ve onun üstünde koruyucu tüyler vardır. Alt katmanda yılda iki defa yoğun tüy dökümü olur, bu dönemde ölü tüyleri sürekli temizlemelisiniz; bunun için metal tarak kullanabilirsiniz. Yılda birkaç defa banyo yaptırılması Huskyler için yeterlidir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Sibirya kurtları çok enerjik ve atletik köpeklerdir, ve bol egzersize ihtiyaç duyarlar. Sibirya kurdu işçi grubu köpeklere dahildir ve en mutlu olduğu an bir görevi tamamladığı, sergileyebileceği bir işlevi olduğu andır. Hem fiziksel hem de mental olarak düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Sibirya kurtları koşmak için yetiştirildikleri ve fırsatını buldukları her an bunu yapacakları için eğer çitlerle çevrili bir yerde değilseniz tasmasının kontrolünü bırakmamanız tavsiye edilir. Unutmayın; meşgul ve aktif Husky mutlu Husky’dir.

Eğitim

Tüm türlerde olduğu gibi erken sosyalleşme ve temel itaat eğitimi Husky için de çok önemlidir. Zaman zaman başlarına buyruk olabileceğinden ve dominant karakteri ortaya çıkabileceğinden dolayı eğitimde tutarlı olmak gerekir. Eğitimleri hem kendiniz için hem de köpeğiniz için eğlenceli hale getirerek maksimum verime ulaşabilirsiniz.

karlı havada eğlenen sibirya kurdu