Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

10080
0
sfenks kedisi portresi
Fotoğraf: Linnea Sandbakk

Fiziksel Özellikleri

Sfenksler orta boyutlu, kaslı ve tartıda görüntüsünün aksine daha ağır olan kedilerdir. Kulakları geniş ve öne bakar şekilde duruşu karakteristik bir görünümdür. Gözleri, üst köşeleri hafifçe eğimli ve limon şeklinde ve geniştir. İki gözü arasındaki mesafe onların yüzlerine egzotik bir görünüm katar. Sfenkslerin gözleri her renkte olabilir ama mavi renk en yaygın olanıdır.

Bazı sfenkslerin kaşı ve bıyığı olabilir. Ama olmaması bir hastalık belirtisi değildir. Eğer bıyığı var ise kısa ve kırılmış gibi bir görünümde olması normaldir.

Çoğu zaman sfenks kedilerinin tüysüz olduğu söylenir ama bu her zaman için doğru bir bilgi değildir. Bazı sfenksler tüysüz gibi görülse bile okşandığında yada dikkatli bakıldığında ince kısa tüyler görülür. Bazı kaynaklarda sfenks kedilerinin ciltleri ve güzel tüylerinin süet ile benzerlik gösterdiği yazılmıştır.

gözleri farklı renkli sfenks kedisi

Sfenks kedilerinin alışılagelmedik bir diğer fiziksel özelliği de sahip oldukları kırışıklıklardır. Omuzlarında, kulaklarının arasında ve ağızlarının kenarlarında derin kırışıklıklara sahip olabilirler. Sfenkslerin kırışıklıkları aslında sadece sfenkslere özgü değildir. Birçok kedi cinsinde görülebilir ama tüylerinden dolayı belli olmaz.

Sfenks kedilerinin göbekleri şiş görünümlü olur. İştahı yüksek olan sfenks kedilerinde bu normal bir vücut şeklidir ve sağlıksız olarak değerlendirilmemelidirler. Metobolizmaları hızlı çalışan sfenks kedilerinin kilo problemi yaşaması pek olası değildir ama eğer kedinizde karın şişliğinin olması gerekenden daha büyük olduğunu düşünüyorsanız veterinerinize danışınız.

Sfenkslerde sıklıkla görülen rahatsızlıklar;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy), bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp kaslarının kalınlaşması da denilebilir.
  • Ürtikerya pigmentozası ( Urticaria pigmentosa ), vücutta kabuklu yaralara neden olan bir cilt hastalığıdır.

Karakter ve Genel Huyları

Sfenksler enerjik kedilerdir. Bir maymunu andırırcasına akrobatik hareketler yapabilirler. Sfenkslerin sahip oldukları mükemmel dengeleri onların kapı ve rafların üzerinde rahatça yürümelerini sağlamaktadır. Tırmanma konusunda çok iyilerdir.

Uysal ve eğitimi kolay olan bu kedi türü çok zekidir. Oyun oynamayı çok severler ve ev içerisinde sizinle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Sfenksler dışa dönük kedilerdir. Hissettiklerini sahipleriyle paylaşmayı severler. Sizin ilginizin üzerinde olmasından hoşlanırlar ve onu görmezden gelirseniz bundan hiç hoşlanmayıp sizin dikkatinizi çekmek için kucağınıza hoplamaktan çekinmezler

Tarihçesi

2 sfenks kedisi poz veriyor

Alışılagelmedik karakteristik bir tüysüz kedi olan sfenks kedileri, doğal yollarla kendiliğinden ortaya çıkmış bir mutasyondur. 1903 yılında yayınlanan The book of the Cat adlı kitapta tüysüz meksikalı bir çift kediden bahsedilmektedir. Tüysüz kedilere daha sonra 1950’li yıllarda Paris’te rastlanılmıştır. Bir siyam kedisinin yavrusu olarak dünyaya gelen bu tüysüz kedilerin çocuklarında bu tüysüzlüklü durumu tekrarlanmamıştı.

Diğer tüysüz kedi örnekleri Fas, Avustralya, Kuzey carolina ve canadanın toronto şehrinde rastlanıldı. Bu torontoda ortaya çıkan tüysüz kedilerin çiftleşmesi sonucu tüysüz yavrular doğunca şuan halen soyu devam etmekte olan sfenks kedisi ortaya çıkmıştır.

Bakımı

Tüyleri yok denecek kadar az olmasına rağmen, sfenks kedilerine düzenli bakım yapmanız gerekmektedir. Diğer kedi cinslerinde, tüylerindeki yağlanma taranarak eşit şekilde dağılır, sfenksler için bu bakımı banyo yardımıyla çözmek gerekmektedir. Yoksa vücutlarında oluşan yağlanmalar cilt sorunlarına yol açabilir.

Sfenks kedilerinin ciltleri direk güneş ışığından korunmalıdır. Az ya da direk olmayan güneş ışınları ciltleri için yararlıdır. Ama direk güneş ışığına maruz kalmaları halinde tıpkı insanlar gibi onlar da yanabilirler.

Kediler soğuğa karşı dayanıklılıklarını kürkleriyle sağlarlar. Bu sebeple kış aylarında sfenks cinsi kedinize bir elbise ya da süveter giydirmeniz onun soğuk günleri daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır.

giydirilmiş sfenks kedisi

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz, ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.