Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Scottish Fold

Scottish Fold

2792
0
battaniye altına saklanmış scottish fold
Fotoğraf: Mikhail Vasilyev

Fiziksel Özellikleri

Scottish fold cinsi kediler orta boyludurlar. Kulakları alışılagelen kedi kulaklarından farklı olarak öne doğru kıvrık bir şekilde durur. Yavru scottish foldların kulakları 3 haftalıkken kıvrılmaya başlar. Çoğu scottish foldun tüyleri kısa ve yumuşaktır. Bazen uzun tüylü scottish foldlara rastlansa da oldukça nadirdir ve scottish fold longhair denilir. Bu kıvrık kulaklı kedilerin orjinal tüyleri düz beyaz iken günümüzde birçok farklı renk ve desende scottish fold görmek mümkündür.

Sağlık

Scottish fold cinsi kedi üretimindeki problemler nedeniyle sağlık problemleri olan bir ırktır. (aynı ırk kedilerin birbirleriyle üremeleri çoğu zaman deformasyonlara neden olabilir)

  • Katlanmış kulak geninin her iki ebeveynden miras alan kıvrımların (homozigot kıvrımlar) doğuştan osteokondrodisplazi geliştirmesi olasıdır.
  • Kuyrukta, ayak bileği ve diz eklemlerinde dejeneratif eklem hastalığı gözlenebilir. Eğer kuyrukta sertlik gelişirse bu durum çok ciddi ele alınmalıdır.
  • Katlanmış kulağın kıkırdaklarındaki problem nedeniyle kulak enfeksiyonlarına ve sağırlığa yol açabilir.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati bu ırkta gözlenmiştir fakat kalıtsal olup olmadığı kanıtlanmamıştır.

Karakter ve Genel Huyları

masum bakışlı scottish fold
Fotoğraf: Arthur Ivanov

Scottish foldun ilginç kulakları dışında dikkat çeken bir diğer özelliği de çok farklı şekillerde oturma ve yatmaya meyilli olmasıdır. Ellerini ve ayaklarını yayarak bir halıymışcasına yere yayılması, bazen bir mirketmişcesine dimdik oturuşu ya da sırt üstü uzanırken el ve ayak patilerini havaya dikmesi görebilme ihtimaliniz olan değişik dinlenme şekillerinden sadece birkaçıdır.

Scottish fold cinsi zeki bir kedidir. Çevresine kolay ayak uydurabilen bu kediler kibar ve uysaldırlar. Scottish foldlar sahiplerine karşı çok sevecendirler. Sizinle vakit geçirmekten sizin çevrenizde dolanmaktan büyük zevk alırlar. Evde yalnız kalmak konusunda strese girebilirler. Eğer gün içerisinde evde bulunan birisi yoksa belki ona arkadaş olabilecek bir ikinci kediyi düşünmelisiniz.

Evde olduğunuz süre içerisinde onunla ilgilenmenizi bekleyecektir. Onu oynatmadığınızda da kucağınızda uzanıp sizinle vakit geçirmeye devam edecektir. Oyuncudurlar, özellikle de akıl oyunlarına çok yatkındırlar. Özenli bir eğitim sonrası ona bir çok numara öğretebilirsiniz.

Tarihçesi

ters bakışlı scottish fold
Fotoğraf: Vladimir Pustovit

Scottish fold cinsi kediler 1961 yılında iskoçyalı bir çiftçi olan William Ross tarafından tesadüf eseri bulunmuştur. İskoçyanın Coupar Angus isimli bir kasabasında yaşayan bu çiftçi, komşu çiftlikte beyaz kulakları alışagelenden farklı kıvrık bir kedi bulmuştur. Susie adı verilen bu kedinin ailesi hakkında bir bilgi yoktur. Sadece annesi bulunabilen Susie’nin düz beyaz normal bir kedi olduğu bilinmektedir. William ross bu eşsiz, farklı güzelliği olan Susie’ye hayranlığı üzerine onun yavrularından bir tanesini satın almıştır. Kendi sahip olduğu kediyle çiftleştirerek bir bu cins kedilerin ilk üretimini başlatan kişi olmuştur.

William Ross ilk olarak ona bir tavşan ırkının görünümünden esinlenerek lop kulaklı adını vermiştir. Fakat sonra kayıtlara Scottish fold (iskoçyalı kıvrım) adıyla geçmiş ve tanınmıştır.

1970li yıllarda ilk defa Amerika’da görülen scottish foldlar Dr. Neil Todd tarafından Massachusetts’te bulunan Etçil Hayvanlar Genetiği Araştırma Merkezinde incelenmiş ve kulaklarının mutasyon sebebi araştırılmıştır. Araştırmalar olumlu sonuçlar elde edilememiş ama sonra bu araştırmasını yürüttüğü yavruları bir çok kedi yetiştiricisine sahiplendirerek bu cinsin Amerikada üremesine katkıda bulunmuştur.

Bakımı

Scottish foldların haftada bir taranması gerekir. Scottish fold longhair cinsleri ise daha uzun tüylere sahip olmaları nedeniyle haftada birkaç kez taranmaya daha uygundurlar.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı yada çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.