Ana sayfa Haberler Öğrenciler, 112 ebabil yavrusuna gönüllü bakıcı oldu

Öğrenciler, 112 ebabil yavrusuna gönüllü bakıcı oldu

528
0
Samsun'da bulunan 112 ebabil yavrusunun yardımına gönüllü öğrenciler koştu

Samsun’da yapılan bir çatı onarımı sırasında yuvasız kaldığı belirlenen onlarca ebabil yavrusu koruma altına alındı. Belediyenin Yaban Hayvanları İlkyardım Ünitesi’ne götürülen yavrulara görevliler yetişmekte zorlandı. Tam 112 adet ebabil yavrusunun bakımını, gönüllü veteriner fakültesi öğrencileri üstlendi.

Samsun, Bafra ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda 10 gün önce, bir kurumun çatı onarımı sırasında çok sayıda ak karınlı ebabil yavrusu bulundu. Çatı işçileri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerinden yardım istedi. Kurum görevlilerince çatıdan alınan 112 ebabil yavrusu, Kızılırmak Deltası’ndaki Samsun Büyükşehir Belediyesi İlk Yardım Ünitesi’ne teslim edildi. Ünitede görevli bulunan 2 kişi, yavruların bakımına yetişemeyince yardım çağrısı yaptı. Bu çağrı üzerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri seferber oldu. 12 kişilik gönüllü öğrenci grubu, her gün 3’er kişilik gruplar halinde ebabil kuşlarını beslemek ve bakımını yapmak için İlk Yardım Ünitesi’ne geliyor. Gönüllü öğrenciler, ebabil kuşlarını günde toplam 6-7 defa besliyor.

gönüllü öğrenciler ebabil yavrularını besliyor

Belediye İlk Yardım Ünitesi Veteriner Hekimi Paria Tabatabaei, “Buraya getirildikten sonra ebabil yavrularının bakımlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalıştık. Fakat sayıları çok fazla olduğu için kendi başımıza hepsine yetişemedik. Gönüllü arkadaşlarımızın elleri bu işe yatkın olduğundan işlerimiz rahatça ilerliyor” dedi.

Yavru ebabil beslenirken fotoğrafı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu ve gönüllü Can Nacar, “Paria Hoca ile daha önceden de irtibatımız vardı. Bana durumdan bahsetti ve gönüllü ihtiyacının olduğunu söyledi. Biz de seve seve destek olduk. Ebabiller için hazırladığımız mamalarını gün içerisinde toplamda 6-7 kere veriyoruz. Sayıları fazla olduğu için biraz zor ama yardımcı olduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

Veteriner Fakültesi 5’inci sınıf öğrencisi Selin Demir, “Gönüllü bakıcı 12 kişiyiz. Kendi aramızda herkesin uygunluk durumuna göre gruplar oluşturduk. Buraya gelip yardım etmeye çalışıyoruz” dedi.