Ana sayfa Haberler 20 dönümlük alan üzerine kurulu Kedi Kasabası

20 dönümlük alan üzerine kurulu Kedi Kasabası

582
0
Kedi Kasabasının içerisinde yer alan kedi köprüsü üzerinde vakit geçiren kediler

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi bünyesinde 20 dönümlük alan üzerine kurulu ‘Kedi Kasabası’, sokak kedilerinin yuvası oluyor. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 10 dönümlük bir bölgeyi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi’nin de yer aldığı bir bakım alanına dönüştürdü. 2 yıl süren yoğun çalışmaların ardından 2015’de bu alana Kedi Kasabası adı verildi. Bölgeye, kedilerin tek ya da toplu halde kalabilecekleri ahşap barınaklar yerleştirildi. Ağaçlara monte edilen hoparlörlerden gün içinde klasik müzik çalınmakta. 2017 yılında alanın genişliği 20 dönüme arttırıldı. Sokak kedileri, tesise getirildiklerinde önce kısırlaştırılıyorlar. Sonrasında alışma dönemini geçirecekleri bölüme yerleştirilip ihtiyaçları karşılanmaya başlanılıyor. İlk yıllarda 200 kediye yuva olan kasabada, kedi nüfusu şimdi 420’ye ulaştı.

Kedi kasabasından bir fotoğraf

Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, kedilerin doğal yaşamları için kasabada her detayın düşünüldüğünü belirterek, “Burası kediler için doğal yaşam alanı. Bu alan içinde bir kedi, sokakta ne şekilde yaşıyor ve hareket ediyorsa aynı şekilde devam edebilmekte. Kendi ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir çalışma oluşturuldu. Burada kedilerin istedikleri gibi tekli evler de aile olarak yaşayabileceği bungalov evler de mevcut. Ayrıca burada kışlık evlerimiz de mevcut. Sokaktan getirilen kedilerimizi kısırlaştırdıktan sonra doğal yaşam alanlarıyla bir bütünlük sağlayabilecekleri bir yer burası. Kedilerimiz sokaklarda gördükleri şiddete ve türlü eziyete maruz kalmadan yaşayabilmekte. Sokak yaşamının getirdiği sıkıntıları da yaşamadan burada yaşama fırsatını edinmiş durumdalar” dedi.