Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Samoyed

Samoyed

1313
0
kaya üstünde duran dili dışarda sevimli samoyed

Bu yazının konuğu bembeyaz bir sevimlilik abidesi olan Samoyed. Tüy rengiyle ve yapısıyla Sibirya soğuklarını içinize kadar işlese de gözleriyle o buzları eritmeyi başaran bir tür. Sizce Samoyed sadece sevimli bir köpek mi yoksa görüntüsünün çok ötesinde kabiliyetleri mi var? Samoyed ırkının özelliklerini öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Boy (Erkek)53-60 cm
Ağırlık (Erkek)20-30 kg
Boy (Dişi)48-53 cm
Ağırlık (Dişi)15-22 kg
RenkBeyaz, Beyaz-Krem
Ortalama Yaşam Süresi12-14 Yıl

Fiziksel Özellikleri

Gülümseyen köpek kırmızı arkaplan

Orta boy ve işçi sınıfına dahil olan bir köpek olan Samoyed’in görüntüsü her zaman gücü, güzelliği, farkındalığı, çevikliği yansıtır. Ayrıca ‘Samoyed Smile’ diye anılan kendine has ve başka hiçbir köpekle karıştırılamayacak bir gülüşü vardır ki, çoğu insanı bu silahla kendine aşık eder.

Yetişkin erkek Samoyedlerin yükseklikleri ortalama 53-60 cm., ağırlıkları ise 20-30 kg. arası değişir. Dişilerde ise yükseklik 48-53 cm., ağırlık ise 15-22 kg. arası değişebilir. Samoyed kafa yapısı kama şeklindedir. Burnun yan kısmı orta uzunlukta ve genişliktedir, burun ucuna gidildikçe incelir. Üçgen biçimindeki ucu hafif yuvarlanmış kulakları güçlü ve kalındır. Kulaklar sürekli diktir. Boyut olarak ne büyük ne de küçüktür. Gözleri koyu renkli, badem biçimlidir ve göz çevresi siyahtır. Kuyruğu görece uzundur ve bolca tüyle kaplıdır. Köpek tetikteyken ya da heyecanlıyken kuyruk ileri doğru ya da hafif yana doğru kıvrılabilir, fakat dinlenme halindeyken kuyruk aşağı doğru süzülür. 

Samoyedlerin çift katmanlı kürkü kalın fakat esnek bir yapıdadır ve resimlerinden her zaman görebileceğiniz üzere bolca tüy taşır; bu tüyler sık ve yoğun bir yapıdadır. Alt katman kısa, yoğun ve yumuşak tüylerden oluşur, üst katman ise daha uzun, sert ve düz tüylerle kaplıdır. Kafadaki, bacakların ön tarafındaki ve kulakların dışındaki tüyler vücudun geri kalanına göre daha kısadır. Samoyedlerin kulaklarının içi de tüyle kaplıdır. Samoyedlerde en çok görülen renk beyazdır fakat beyaz-krem rengi kombinasyonu da görülebilir, tabii ki hakim renk beyaz olmak şartıyla. 

yavrusuyla çim üzerinde oynayan köpek

Sağlık

Samoyedlerde aşağıdaki hastalıklar görülebilir ve bu hastalıklara karşı daima tetikte olunmalıdır:

  • Progresif retinal atrofi
  • Hipotiroid
  • Gastrik torsiyon
  • Katarakt
  • Kalça çıkığı

Samoyedlerin ortalama yaşam süresi 12-14 yıldır. 

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

sahilde koşan mutlu köpek

Karakter ve Genel Huyları

Samoyed iyi mizacıyla tanınan bir köpektir. Bu köpek tarif edilirken dertsiz tasasız ve keyifli ifadeleri sıklıkla kullanılır. Diğer Spitz tipi köpeklere göre Samoyedler son derece sevgi dolu köpeklerdir ve bu sevgilerini saklamakla uğraşmazlar. Ailenin sadece tek bir üyesini patron kabul eden bazı köpeklerin aksine bu tür ailenin her üyesiyle, hatta düzenli gelen konuklarla bile çok yakın ilişkiler geliştirebilir. Her ne kadar sevgi dolu ve aile ilişkileri kuvvetli olsa da yine de bağımsız bir tarafı da vardır. Çoğu Samoyed kendi halinde takılmayı sever ve fazla ayak altında dolaşmaz. Çoğu ırka kıyasla ayrılık anksiyetesine fazla yatkın değillerdir, ama Spitz türü köpeklere göre daha yatkınlardır. Düzgün bir biçimde sosyalleştirildiklerinde yabancılarla iyi anlaşabilirler. Bazı Samoyedler yeni insanlara karşı kibar ve nazikken, bazıları da fazlasıyla heyecanlı olur çünkü o yeni insanı potansiyel bir arkadaş olarak görürler. 

Bu tür için eğitim önemlidir çünkü misafirlere karşı fazla heyecanlı olabilirler, insanların üstüne atlama ve yalama gibi bazı insanların hoşuna gitmeyecek şeyler yapabilirler. Samoyedler ses çıkarmaktan çekinmeyen köpeklerdir ve bu onlar iyi gözcü köpekler haline getirebilir, fakat bu sesler ve havlamalar çoğunlukla uyarıdan ziyade kendileriyle oyun oynanması için bir davet niteliğindedir. Koruma köpeği olarak çok kötü bir seçim olacağını bu yazdığımız özelliklerden tahmin edebilirsiniz. Samoyed bir hırsızla karşılaştığında agresif olmak yerine kuyruğunu sallayıp hırsızla arkadaş olmaya çalışacaktır. Samoyedler çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlarla yakın bağ kurar. Bir çocuktan gelecek ekstra ilgi ve sevgiye kapıları her zaman açıktır. 

Samoyedler diğer köpeklerle de iyi anlaşırlar. Bu tür onlarca köpekle takım halinde çalışmaya alışmış bir türdür. Bunun sonucu olarak diğer köpekler için yoldaş olma konusunda başarılı bir türdür. Samoyedlerin dominantlık, bölgeci ya da sahiplenici olma gibi problemleri yoktur. Her ne kadar dominant olmasalar da genlerinde doğal liderlik özelliği vardır ve dominant köpeklerle çok sık olmasa da problem yaşayabilirler. Köpekler haricinde diğer hayvanlarla ilişkileri ortalama seviyededir. Düzgün bir biçimde sosyalleştirilen Samoyedler evdeki diğer hayvanlarla uyum içinde yaşayabilir.  

Tarihçesi

Samoyed ismi, Asya’da yarı göçebe bir halk olan ve bin yıl önce Sibirya’ya göçmüş olan Samoyed Halkı’ndan gelmektedir. Samoyedler, dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Sibirya’da ağır işlerin üstesinden gelebilmek için köpekler yetiştirmiştir. Örneğin bir Sibirya köyü olan Oymyakon’da havanın -60 derece olması çok sık rastlanan bir durumdur. Samoyed halkı çadırlarda yaşamış ve soğuk gecelerde ısınmak için köpekleriyle dip dibe uyumuşlardır.

Sibirya’nın devasa düzlüklerinde kızaklarla ağır yükleri çekmedikleri zamanlarda gözcülük ve avcılık yetenekleriyle ünlenmişlerdir. Ren geyiği Samoyed halkı için hayati bir besin, kürk ve deri kaynağıydı. Başlarda köpeklerini bu ren geyiklerini avlamak için kullanmışlardı. Zamanla avcı görevi yerini sürü gütme görevine bıraktı. Bu gözüpek avcı ve kızakçı köpekler kendilerine çoban köpeği olarak yeni bir rol bulmuştu. 

1800’lü yılların sonlarında kuzey kutup bölgesini ziyaret eden maceracılar İngiltere’ye döndüklerinde İngiliz köpek severleri Samoyed ile tanıştırdılar. Kraliçe Alexandra türün hayranı oldu ve Samoyedlerin bir yoldaş köpek ve şov köpeği olarak tanınması için girişimlerde bulundu. 

Bakımı

Beslenme

Samoyedinizi onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Temizlik

Samoyed her zaman bir miktar tüy dökebilmektedir, yılda 2 defa gerçekleşen tüy dökme dönemlerinde bu miktar daha da artabilir. Kürkünün bakımlı ve güzel görünmesini istiyorsanız onu haftada en az 2 veya 3 defa fırçalamalısınız. İhtiyaç halinde banyo yaptırabilirsiniz.  Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Samoyed egzersiz ihtiyacı aşırı yüksek bir tür değildir fakat yine de günlük egzersize her köpek gibi ihtiyacı vardır. Sahibinin gittiği her mesafeye gidebilir fakat bu sürekli hareket etmesi gerektiği anlamına gelmez. Günlük uzun ve tempolu yürüyüşler bir Samoyed için olmazsa olmazdır. Ayrıca Samoyedler etrafta koşturmayı çok severler, bu yüzden etrafı çitlerle çevrili bahçeli bir ev onun için çok iyi olacaktır. Samoyedler soğuk havaları severler ve karda oynamaya da bayılırlar. Bir Samoyed’in günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması çok önemlidir çünkü enerjisini atamadığında fazlasıyla yıkıcı olabilir ve havlaması artabilir. 

Eğitim

Samoyed zeki bir türdür ve Spitz tipi köpekler arasında en eğitilebilir türdür. Bundan eğitiminin çok kolay olduğu anlaşılmasın; Samoyedler bağımsız doğaları sebebiyle bir şey öğrenmek için hiç istekli olmayabilirler. Ekstra zaman ve çaba harcayarak Samoyed’e yapmasını istediğiniz çoğu şeyi öğretebilirsiniz. Yine de öğrettiklerinizi her zaman uygulamayabilir. Eğer verdiğiniz her komuta saniyesinde uyan ve sözünüzden çıkmayan bir köpek istiyorsanız Samoyed sizin için doğru seçim olmayabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here