Ana sayfa Haberler Saka kuşu avcısına 26 bin 336 lira ceza

Saka kuşu avcısına 26 bin 336 lira ceza

208
0
Yasak olarak Saka kuşu avlayan Hüseyin Ş.'ye suçüstü yapıldı

Bartın’da, koruma altındaki saka kuşunu yakalayan avcıya, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince 26 bin 336 liralık idari para cezası uygulandı.

Saka kuşlarının yakalanması için kullanılan düzeneğin resmi

Bartın’ın Potbaşı mevkisinde, önceki gün Hüseyin Ş.’nin, koruma altında olan saka kuşunu ağ ile hazırlayıp kurduğu tuzak düzeneği ile yakaladığı bilgisi alındı. Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, jandarma ekipleriyle birlikte olay yerine gitti. Suçüstü yapılan Hüseyin Ş.’nin yakaladı. Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası BERN Sözleşmesi’nce koruma altına alınan 30 saka kuşunun yakalanmış olduğu tespit edildi. Yakalanmış saka kuşlarının kafeslerde tutulduğu tespit edildi. Saka kuşlarının veteriner kontrolleri gerçekleştirildi. Neyseki kuşların yaralı olmadığı ve herhangi bir sağlık problemi olmadığı anlaşılmasının ardından yeniden doğaya salındı.

Bulunan saka kuşlarının veteriner kontrolleri yapıldı

Hüseyin Ş.’ye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bartın İl Şube Müdürlüğü’nce 23 bin 400 liralık tazminat ve ‘Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet’ten 2 bin 936 liralık idari yaptırım olmak üzere toplam 26 bin 336 liralık idari para cezası uygulandı. Hüseyin Ş.’nin avlanmakta kullandığı ağ ve kafeslere de imha edilmek üzere el koyuldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here