Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Saint Bernard

Saint Bernard

3122
0
st bernard bahçede keyif çatıyor

Saint Bernard denince aklıma iki şey geliyor. Birincisi küçükken hayranlıkla izlediğim ve başrolünde bir St. Bernard olan Bethooven filmleri; ikincisi ise hepinizin bir yerlerde mutlaka denk gelmiş olduğu, bir Saint Bernard’ın dağda mahsur kalanları kurtarmaya gitmesi ve giderken boynuna asılı minik bir fıçıda kurtardığı insanlara ikram etmek için konyak ya da brandy benzeri bir içki taşıması. Bu tablo tabii ki gerçeği yansıtmıyor; belki bu efsanenin nasıl oluştuğuyla ilgili bir yazı paylaşırız sonraki günlerde. Bugün ise uzaktan bakıldığında asık suratlı gibi görünen ama pamuk gibi bir kalbi olan bu dev gibi ve uzun ve renkli tüyleriyle adeta bir peluş oyuncağı andıran dostumuzu tanıtacağız size. Keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

Saint Bernard

Saint Bernard büyük ırk köpekler arasındadır. Uzun, kaslı, güçlü, dengeli bir vücut yapısı vardır. Yetişkin erkeklerde yükseklik ortalama 70-76 cm., dişilerde 65-71 cm.’dir. Ağırlık ise erkeklerde 63-81 kg. , dişilerde 54-63 kg. arası değişebilir.

St. Bernard vücudunun geri kalanı gibi büyük, güçlü ve kendine has bir ifadesi olan bir kafa yapısına sahiptir. Burunları büyük ve neredeyse kareyi andırır bir şekle sahiptir, burun delikleri açık ve geniştir. Burun bölgesi kısadır, burun köprüsü düzdür. Yanakları sarkıktır. Gözler orta büyüklükte ve koyu kahverengi ya da fındık kahverengisi renklerdedir. Gözler yüzün kenarından ziyade ön tarafında konumlanmıştır. Alt göz kapakları tamamen kapanmaz. Kulaklar orta büyüklüktedir. Kulaklar kafanın üst kısmında konumlanmıştır. Başlangıç noktasında kafadan hafifçe uzaklaşırken kalan kısım aşağı doğru kıvrılır ve tekrar kafaya yaklaşır. Kulaklar ucu hafif yuvarlak bir üçgene benzer. Geniş, ağır kuvvetli bir kuyruğu vardır. Ucu hafif kıvrık olabilir.

St. Bernardların kürkü çift katmanlıdır ve iki farklı tüy yapısı görülebilir; bunlar kısa tüy ve uzun tüydür. Kısa tüylü St. Bernard’ın kürkünün üst katmanı yoğun, düz ve sert tüylerle kaplıdır. Kalça kısmında tüyler ters tarafa uzayabilir. Kuyruk yoğun tüyle kaplıdır. Uzun tüylü St. Bernard’da ise dış katmandaki tüyler düz ve orta uzunluktadır. Yüzdeki ve kulaktaki tüyler kısadır.

Renk dağılımı beyaz üstüne kızıl ya da kızıl üstüne beyaz şeklindedir. Kızılın çeşitli tonları görülebilir. Göğüs, ayak, kuyruğun ucu, boyun çevresi, burundan kafanın üst tarafına doğru uzanan bölge beyazdır. Tüm vücut tek renk olmaz ya da beyazsız bir renk dağılımı olmaz.

saint bernard yavrusu

Sağlık

St. Bernardlarda  aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Mide büyümesi
  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Osteosarkom
  • Distikiyaz
  • Entropiyon-ektropiyon
  • Kardiyomiyopati
  • Osteokondritis dissekans
  • Diyabet
  • Servikal vertebral instabilite

St. Bernardların ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

miskin saint bernard

St. Bernardlar nazik doğalarıyla bilinirler ve erişkin olduklarında da nazik devler olarak anılırlar. Yetişkin St. Bernardların istikrarlı bir karakteri vardır ve ani mod değişimlerini nadiren yaşarlar. Ailelerine olan mutlak bağlılıkları ve onlarla çok güçlü bağlar kurmaları meşhurdur. Bir St. Bernard sahibiyle konuşursanız size daha önce bir köpeğe hiç bu kadar yakın olmadığını söyleyecektir. Yine de bağımsız bir tarafı vardır, asla yılışık ve ilgi budalası değildir. Ailesiyle aynı odada olmaktan hoşlanır fakat onların tepesine çıkmaz. St. Bernardlar karşılaştıkları herkese karşı dost canlısı olmak üzere yetiştirilmişlerdir. Ortalama bir St. Bernard yabancılara şüpheci yaklaşmaz ve onları kibarca karşılar.

Bazı St. Bernardların korku ya da utangaçlıkla ilgili problemleri olabilir, fakat onlar bile nadiren agresifleşirler. Caydırıcı ve kalın, derinden gelen bir havlaması olduğu için gözcü köpek olarak görev yapabilirler fakat yumuşak huylu doğalarından dolayı koruma köpeği olamazlar. Ama bunun bir istisnası vardır;  sahiplerinin tehlikede olup olmadığını farkedebilirler ve onlara zarar verilmesini engellerler.

St. Bernardların çocuklarla arası çok iyidir. Erken yaşta uygun eğitim ve sosyalleştirmeden sonra görevleri de genellikle bu olur zaten. St. Bernardlar çocukların kırılgan varlıklar olduğunu bir şekilde anlıyor gibi görünürler ve onlara karşı inanılmaz nazik ve toleranslı olurlar. O kadar ki; çocuğunuza bir köpekle nasıl oynaması gerektiğini öğretmek zorunda kalabilirsiniz. St. Bernardlar diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar, çoğu ırkta görülen aynı cinsiyetteki köpeklerin arasındaki gerilim St. Bernardlarda çok az görülür.

St. Bernard sahiplenmek isteyenlerin aklında bulundurması gereken şey, onların zor beğenen ya da titiz köpekler olmadıklarıdır. St. Bernard yerde yuvarlanmayı, kendini kirletmeyi sever. Çamurda ve karda oynar, toprağı kazar, çapaklanır, tüylerinin arasına otlar sıkışır, dev gibi vücuduyla bu kiri evinize taşır; uzun lafın kısası St. Bernard ortalığı fena dağıtabilir. Ayrıca bol miktarda salya saçma ve horlama gibi huyları da vardır. Bazı St. Bernardlarda gaz problemi de görülebilir.

Tarihçesi

St. Bernard portresi

St. Bernard tarihi çok eskilere dayanmaktadır; fakat bu tarihin erken kısmının büyük bir bölümü zaman içerisinde kaybolmuştur ve 1700’lerden bugüne kadarki tarihi daha net bilinmektedir. Roma’nın Molossus ırkından türeyen St. Bernard, 1660’tan 1670’e kadar etkileyici bir cankurtaran köpeğe dönüşmüştür. Bu sürede ilk parti St. Bernardlar İtalya ve İsviçre arasında seyahat eden gezginler için bir sığınma merkezi olan St. Bernard Bakımevi’ne getirilmiştir. İlk başlarda bu köpekler dev çarkları çevirmede, arabaları çekmede, insanlara eşlik etmede ya da gözcülük etmede kullanılır fakat sonraları rahipler St. Bernardların karda iz bulmada fevkalade bir yetenekleri olduğunu farkeder. St. Bernardlar kayıp gezginleri bulmaya, yüzlerini yalamaya ve yanlarına sokulup onları ısıtmaya, onları yeniden hayata döndürmeye başlar. Köpekler bu görevi 300 yıldan fazla sürdürürler ve 200’den fazla insanın hayatını kurtarırlar. St. Bernard köpeklerinin en meşhur olanı Barry 40’tan fazla insanı kurtarmıştır. Barry’nin ölümüne yaklaşırken St. Bernardlar bakıcı köpekler olarak anılmaya başlanmıştır. Barry’nin ölümünden sonra ise bu köpekler Barryhund olarak isimlendirilmiştir.

19. yüzyılın başlarında önemli bir miktar St. Bernard hastalıklardan, şiddetli hava koşullarından ve soy içi çiftleştirmeden dolayı ölür. 1830 yılında, kalan St. Bernardlardan birkaçı kurtarma içgüdüleri çok güçlü bir başka tür olan Newfoundland cinsi köpeklerle çiftleştirilir ve ilk uzun tüylü St. Bernardlar ortaya çıkar. Uzun tüylerin onları hava koşullarından koruyacağı düşünülür fakat sonradan anlaşılır ki  uzun tüylerin donması köpeklera ayak bağı olmaktadır ve bu yüzden uzun tüylü St. Bernard’lar kurtarma görevlerinde kullanılmaz.

Bakımı

Beslenme

St. Bernard’ı  onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

St. Bernardları haftada bir defa taramak ölü tüylerin alınması, tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesi  için yeterlidir. Yılda iki defa yoğun tüy dökme dönemi geçirirler, bu zamanlarda taramayı günde bire çekebilirsiniz. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

St. Bernardlar büyük ve güçlü köpekler olmalarına rağmen enerji seviyeleri çok yüksek değildir. Günlük bir uzun yürüyüş ve yarım saatlik bir oyun seansı onların sağlıklı ve mutlu olmasına yetecektir. Tabii daha uzun maceralara ve kamp gezilerine hiçbir zaman hayır demezler. Ayrıca St. Bernardlar arkasına çocuğunuzu oturttuğunuz minik arabaları çekmeyi de çok severler, hatta bununla ilgili düzenlenen yarışmalar da vardır. Bir St. Bernard’ın en mutlu olduğu an ailesiyle birlikte bir şeyler yaptığı andır.

Eğitim

St. Bernardlar son derece eğitilebilir köpeklerdir, fakat eğitimine erken yaşlarda başlanmalıdır. St. Bernard zeki ve çabuk öğrenen bir ırktır. Yeterli eğitimle kompleks görevleri başarıyla yerine getirirler; arama-kurtarma görevleri gibi. İtaat eğitimi mutlaka verilmelidir ve insanların üzerine atlamaması, küçük çocukları yanlışlıkla yere devirmemesi, masadan yemek almaması gerektiği öğretilmelidir. Ödüle dayalı eğitime çok olumlu tepkiler verdikleri için eğitimleri zevkli geçer fakat aldığı komutun bir mantığı olmadığını düşünürse komutu görmezden gelebilir bu yüzden eğitimde sabırlı olunmalıdır.