Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Rottweiler

Rottweiler

3476
0
rottweiler nehirde

Rottweiler dünyanın en eski ırklarından biri. Yapılan araştırmalar köklerinin Romalılara kadar uzandığını söylüyor. Tabii hem dünyada hem de ülkemizde bu kadar popüler olması sadece tarihiyle açıklanamaz. Zekasıyla, cesaretiyle, dayanıklılığıyla insanın en yakın dostu olan köpeklerin dünyasında kendine özel bir yer edinmeyi başarabilmiştir Rottweiler. Gözü pek bu dostumuzu daha yakından tanımak istiyorsanız yazımızın devamına göz atmayı unutmayın. Keyifli okumalar.

Boy (Erkek)60-68 cm
Ağırlık (Erkek)43-61 kg
Boy (Dişi)55-63 cm
Ağırlık (Dişi)36-45 kg
RenkSiyah-Kahverengi
Ortalama Yaşam Süresi8-11 Yıl

Fiziksel Özellikleri

karda rottweiler

Rottweiler iri yapılı bir köpektir. Orantılı vücudu, güçlü yapısı onun gücünü, atikliğini ve dayanıklılığını gösterir. Yetişkin erkek Rottweilerların yüksekliği 60-68 cm. arasında değişir; dişilerde ise ortalama yükseklik 55-63 cm. arasındadır. Ağırlık ise erkeklerde 43-61 kg., dişilerde 36-45 kg. arasında değişir.

Rottweiler’ın orta büyüklükte bir kafatası yapısı vardır ve kulakların arası görece geniştir. Yandan bakıldığında alın hafif kavisli görünür. Burnu gelişkin ve burun delikleri büyüktür. Yanak bölgesinde elmacık kemikleri belirgindir. Gözler orta büyüklükte, badem şeklindedir ve daima koyu renkte olur. Kulaklar orta büyüklükte, üçgen biçimli ve ucu hafif yuvarlaktır. Güçlü bir kuyruk yapısı vardır. Normal zamanlarda kuyruk sırt hizasının altında taşınır; köpek tetikteyken, heyecanlandığında ya da uyarıldığında kuyruk yukarıda taşınır ve hafif bir kavis alabilir.

Rottweiler kürkü iki katmanlıdır. Üst katmandaki tüyler orta uzunlukta, kaba dokulu, yoğun ve düzdür. Alt katman ise üstten bakıldığında görünmez. Tüyler bacaklarda biraz daha uzun olabilir. Tüm Rottweilerlar aynı renkte olurlar. Ana renk siyahtır; yanaklarda, burun bölgesinde, boğazda, göğüste, bacaklarda, iki gözün üstünde ve kuyruğun alt tarafında kahverengi bölgeler vardır.

Sağlık

Rottweilerlarda aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Osteosarkom
  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Subaortik stenoz
  • Gastrik torsiyon
  • Hipotiroid
  • Retinal atropi
  • Ektropiyon
  • Katarakt
  • Von Willebrand hastalığı
  • Panosteit

Rottweilerların ortalama yaşam süreleri 8-11 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

safkan rottweiler yakın çekim

Rottweiler yıllar boyunca negatif bir üne sahip olmuştur; vahşi, tehlikeli bir tür olarak görülmüştür. Fakat işin doğrusu hiç de öyle değil. Rottweilerların mizacı hakkında bir genelleme yapamazsınız çünkü çünkü eğitimsiz ve tek amacı para kazanmak olan üreticilerin türe verdikleri zarar sonucu dengesiz yapıda Rottweilerlar ortaya çıkmıştır.

Türün aleyhine konuşanları şaşırtacak bir biçimde Rottweiler aslında en insan odaklı türlerden biridir. Türü iyi bilenler Rottweiler’ın sevgi dolu ve oyuncu, hatta zaman zaman şamatacı olduğunu bilir. Rottweilerların geçmişte koruma köpeği olarak üretildiklerini ve bugün de bu tarz görevler üstlendiklerini ve bu nedenle güçlü koruma içgüdülerine sahip olduklarını tabii ki inkar edemeyiz, ama Rottweilerlar işle özel hayatı birbirinden ayırmakta gayet başarılıdır. Rottweilerlar yüksek sadakatleriyle ün yapmışlardır, bir Rottweiler sizi korumak için kendi canını hiç düşünmeden ortaya koyabilir. Yabancılara karşı agresyon göstermeleri Rottweilerların muhtemelen en bilindik problemlerden biridir. Bunun sebebi koruma içgüdülerinin hayli gelişmiş olması ve bu sebeple yabancılara şüpheyle yaklaşmalarıdır. Ama uygun eğitimle yabancılara karşı nazik olması sağlanabilir. Yine de en eğitimli Rottweiler bile eğer sahibi etrafta değilse ister tanıdık olsun isterse bir hırsız herhangi bir yabancıyı bölgesine sokmayacaktır.

Rottweilerların çocuklarla olan ilişkileri değişkenlik gösterebilir. Genç yaştan itibaren çocuklarla birlikte yetiştirilirse çocuklarla derin bir bağ kurup onların sadık koruyucuları olurlar. Çocuklarla uygun bir biçimde sosyalleştirilmemiş olan Rottweilerlar ise tehlikeli davranışlar sergileyebilirler.

Tarihçesi

yavru rottweiler portresi

Rottweilerların tarihi kesin olarak bilinmese de çoğu uzman onların Antik Roma’daki yerel çoban köpeklerinin soyundan geldiğini düşünmektedir. Mastiff tipi olarak tarif edilen ve son derece dayanıklı olan bu köpek önceleri çoban köpeği olarak kullanılmış, daha sonrasında ise Roma ordusunda görev almıştır. Sığır gütme yeteneği sayesinde bu çoban köpeği askerlerin et ihtiyacını karşılayan sığırların toplu durmasını ve uzun harekatlar sırasında hazır olarak bulunmasını sağlamıştır.

Romalıların seferleri gittikçe daha uzağa ve geniş bir bölgeye yayılmış; özellikle de bu seferlerden birinde, milattan sonra 74 yılında yapılan bir sefer, Rottweiler’ın ataları Alp Dağları’nı aşmış ve bugün Almanya olarak bilinen bölgeye ulaşmıştır. Bu köpekler burada yüzyıllarca sürü gütme yeteneklerini kullanmışlardır. 19. Yüzyıla gelindiğinde sürü gütmeleri yasaklanmış ve köpek arabaları yerine eşek arabaları gelmiştir. Artık onlara ihtiyaç kalmadığından dolayı o zamanki adıyla “Rottweiler Metzgerhund(kasap köpeği)” neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

1901 yılına gelindiğinde, organize çabalar sonucu modern Rottweiler’a dair ilk adımlar atılmış ve türe özel ilk dernek kurulmuştur. Kulübün ömrü kısa olmuş fakat türün ilk standartları belirlenmiştir ki bu standartlarda türün estetik olarak ideal formuna kavuşması amaçlanmıştır. Sonrasında iki kulüp daha kurulmuş ve bunlardan biri 1907 yılında Rottweiler’ı yetenekli bir polis köpeği olarak tanıtmıştır. 1921 yılında iki kulüp birleşip Allegmeiner Deutscher Rottweiler Klub adını almışır; bu birleşme gerçekleştiğinde neredeyse dört bin Rottweiler Almanya’nın çeşitli bölgelerindeki kulüplere kayıt ettirilmiş durumdadır.

yavru köpek stüdyoda yuvarlanıyor

Bakımı

Beslenme

Rottweilerınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Rottweilerların tüy dökümü düşük seviyededir. Haftada bir tarama onun tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Rottweilerlar yüksek enerjili köpeklerdir ve günlük egzersizleri mutlaka yaptırılmalıdır çünkü yeterli egzersiz yaptırılmadığında hem obez olma tehlikeleri hem de istenmeyen davranışlar geliştirme tehlikeleri artar. Rottweilerlar yüzmeyi, yürüyüşü ve koşuyu çok severler. Ayrıca ona yaptıracak basit işler bulursanız bu hem onun zihnini meşgul edecek hem de görevleri tamamlaması onu mutlu edecektir.

Eğitim

Rottweilerın eğitimi hayatının erken safhalarında başlamalıdır. İyi bir lider olmanız, yavru eğitimi ve temel itaat eğitimini vermeniz Rottweilerınızın iyi bir mizaca sahip olması için hayati önem taşır. Bazen inatçı olabilseler de Rottweilerlar çok zeki, son derece eğitilebilir ve sahibini memnun etmeye bayılan köpeklerdir. Ona karşı disiplinli,tutarlı, adil olmalısınız, tabii bu disiplin ileri gidip gereksiz sertliğe dönüşmemeli.

yavru şirin köpek