Ana sayfa Haberler Rize’de zalim işçi yavru köpeği dereye atarken yakalandı

Rize’de zalim işçi yavru köpeği dereye atarken yakalandı

412
0
rize kalkanderede köpeğin aşağıya atıldığı köprü

Rize’nin Kalkandere ilçesinde, belediyede temizlik görevlisi olan S.Y., yavru köpeği elindeki süpürgeyle faraşa koyarak demir bariyerlerin üstünden dereye fırlattı. Yakınlardaki bir işyerinin güvenlik kamerasına yakalanan işçinin bu hareketi sosyal medyadan büyük tepki aldı. Bu vicdansızca hareketi gerçekleştiren işçi hakkında yasal işlem başlatıldı.

Kalkandere Belediyesi’ne bağlı olarak temizlik işçiliği yapan S.Y., mıntıkasındaki sokakları süpürürken etrafta gezinen iki yavru köpeği gördü. Yavruların yanına yaklaşan işçi, elindeki süpürgenin de yardımıyla köpekleri alarak bariyerlerin üzerinden suların içine bıraktı. Yavrulardan biri kaçarak kurtulurken, işçi diğer köpeğin arkasından aşağıya doğru baktıktan sonra bölgeden uzaklaştı. İşçinin bu hareketi yakınlardaki bir işyerinin güvenlik kamerasına yakalandı.

Yasal işlem başlatıldı

Görüntüleri izleyen iş yeri sahibinin sosyal medyaa paylaştığı görüntüler izleyenlerde şok etkisi yaptı. Bu görüntüler üzerine polis S.Y. adlı işçiyi gözaltına aldı. Konuyla ilgili ifadesi alınan işçi hakkında 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’na göre yasal işlem başlatıldı.

Belediye başkanı açıklama yaptı

Kalkandere ilçesinin Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı. İnternette yayılan bu olayın tamamen bilgileri dışında geliştiğini ve çok üzüntü verici olduğunu belirten Yıldırım açıklamasında, “Bu üzücü olay için belediyemiz adına herkesten özür diliyorum. Her canlının yaşama hakkı vardır. Belediye personelimiz hakkında gerekli işlem yapılacaktır.” dedi.

Kaymakamlıktan açıklama

Konuyla ilgili Kalkandere Kaymakamlığı da bir açıklama yaptı ve “Bugün ilçemizde geçtiği tespit edilen menfur hadiseye dair, Kaymakamlığımızca ilk elden bilgi alındığından itibaren, aynı gün saat 18:30’da ilgili kişi S.Y.’nin ifadesinin alınmasına müteakip, 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu uyarınca hukuki süreç işletilmiştir. Ayrıca ilgili kişi hakkında idari soruşturma süreci de başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun 4. Maddesinin b bendinde der ki; “Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.”. Yaşatması gerekirken öldürmeyi seçen, üstelik de bunu kendini savunamayacak durumda olan bir canlıya karşı yapan bu zalim işçiyi kınıyor, kendisini vicdanıyla baş başa bırakıyoruz.